Sağlık

Zayıflamak Kanser Riskini Azaltıyor

Bu makalemiz de kanser risklerini artıran etmenler arasında bulunan fazla kilodan zayıflamak kanser riskini azaltıyor mu bahsetmeye çalışacağız.

Öncelikle yazımıza başlar iken kanser nedir? Sorusuna cevap arayalım. Düzensiz bir şekilde kendi kendine veya başka etmenler ile çoğalıp vücudumuzda yararlı hücre ve dokuları öldüren hücrelere kanser hücresi (tümör), bu hastalığa da kanser adı verilmektedir.

Kanserin Sebepleri

  • Genetik olarak yatkın olmak
  • Bağımlılık oluşturan sigara, alkol ve benzeri zararlı ürünler kullanmak
  • Radyasyon veya ultraviyole ışınlarına fazlaca maruz kalmak
  • Kimyasal içeren ürünler yiyecek, içecek, boya ve temizlik malzemeleri ile temizlik esnasında çok içli dışlı olmak
  • Kontrolsüz bir şekilde beslenme alışkanlığına sahip olmak
  • Düzensiz bir şekilde ve doktor tavsiyesiz ilaç kullanımı
  • Aşırı kiloya sahip olmak ve kontrol edememek

Kansere Kilonun Etkisi

Fazla kilo sahibi olmak ya da obeziteli bir yapıya sahip olmak direk kanser nedenleri arasında genellikle görülmese de dolaylı olarak kanser oluşumuna etki etmekte ve kanser oluşumunu tetiklemektedir. Fazla yemek ile birlikte insan vücuduna fazla miktarda kalori girişi sağlanmaktadır. Kolesterol den kalp hastalığına kadar birçok hastalığa adeta davetiye çıkaran bu aşırı kilo kanser hücrelerinin de gelişip güçlenmesine sebebiyet vermektedir. Eğer fazla kilolarımızdan düzenli bir spor ve egzersizler ile kurtulur isek yaşam kalitemizi yükseltmenin yanında var olan hastalıklarımızın da etkisini azaltmış oluruz.

Ülkemizde gerçekleşen ölüm oranlarının büyük bir kısmının sebebi kanser hastalığı yer almaktadır. Her hastalık olduğu gibi kanser hastalığında da beslenme kültürü düzenli olursa risk oldukça azalmaktadır. Hastalıklara yakalanmadan önce hastalık ile mücadele için gerekli olan en önemli tedbir yaşam kalitesinin yüksek tutulması ve bilinçli bir şekilde beslenme alışkanlığı edinilmesi gereklidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu