Sağlık

Yeşil Çay

Son yıllarda ismini sıkça duyduğumuz yeşil çay, aslında bildiğimiz siyah çayın daha az işlenmiş hali olmakla birlikte, bilimsel ismi “Camellia sinensis” olan bitkinin yapraklarının hızlıca kurutulmasıyla elde ediliyor. İçerdiği yüksek oranda antioksidanlar sayesinde vücuda sayısız yararları olan bu bitkinin tarihi M.Ö. 3000’lere kadar uzanıyor. Çinliler zamanında yeşil çayı keşfediyor ve kısa sürede dönemin en popüler içeceği haline geliyor. Uzakdoğuluların bu kadar uzun yaşam sürmelerinin sırrı aslında büyük oranda yeşil çayda yatıyor.

Yeşil çayın faydaları ise saymakla bitmiyor. Bilinen en büyük yararı ise, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olması ve vücudu zararlı mikroorganizmalara karşı koruması. Yeşil çay, son zamanlarda da kansere karşı savaş açtığı için sık sık gündeme geliyor. Ayrıca şeker hastaları için de olmazsa olmaz bir içecek. Yeşil çay kan basıncını düzenleyip vücuttaki insülin dengesini sağlıyor. Ağız sağlığına gelince, yeşil çay diş çürümelerini engelliyor ve ağız kokusunu gidermeye yardımcı oluyor. Görüldüğü gibi yeşil çay, vücudun her bölümü için eşsiz bir sağlık reçetesi. Yeşil çayı her gün en az 1 fincan, ya da günde 2-3 fincan düzenli olarak tüketmek gerekiyor.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Yeşil çay piyasada poşet çay halinde veya demleme çay olarak satılıyor. Hatta nane, limon, tarçın aromalı olanlarını bile bulmak mümkün. Yeşil çay nasıl hazırlanır konusuna gelirsek, demleme yeşil çayı yaklaşık 6 dakika boyunca 80-85 derecedeki suda bekletmek gerektiği öneriliyor, daha fazla süre bekletmek çayın acı bir tat almasına neden oluyor. Poşet çaylar ise daha kısa sürede, 3-4 dakika içerisinde hazır oluyor. Bu kolay hazırlanan içeceği mutlaka hayatınızın bir parçası haline getirin ve vücudunuzda yaratacağı olumlu gelişmeleri izleyin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu