Gebelik

Yeni doğan Sarılığı Nedir?

 

Yeni doğan Sarılığı Nedir?

Bebeklerin ilk 28 günlük evresi yeni doğan evresi olarak adlandırılır.  Yeni doğan sarılığı genellikle bu ilk 28 günde ortaya çıkan bir durumdur. Genelde zararsızdır.  Sarılık vücutta bilirubin seviyesinin artması sonucunda ortaya çıkar. Doğum sonrası bebeğin karaciğerinden bilirubini atması birkaç günü bulabilir. Hemen her hastalıkta olduğu gibi yeni doğan sarılıklarında da erken teşhis çok önemlidir. Kendiliğinden geçen bir hastalık olsa da bazen sarılık artarak bazı olumsuzluklara sebep olabilmektedir.

Fizyolojik Sarılıklar

Fizyolojik sarılıklar doğumdan itibaren ilk iki gün sonrasında başlar dördüncü günde en yüksek seviyesine ulaşır, daha sonraki günlerde ise azalarak yok olur.

Sarılığı Tetikleyen Başka Sebepler

Bebeklerde sarılık farklı sebeplere de dayanıyor olabilir. Bunlardan bir tanesi kan uyuşmazlıklarıdır. Kan uyuşmazlıkları dışında diabet hastası annelerin bebeklerinde, doğum sırasında bebeğin kafa derisinin altında kan birikmesi durumlarında, idrar yolu enfeksiyonlarında anne sütünde oluşan sarılıklarda ve bazı doğuştan gelen enzim hastalıklarında da yeni doğan sarılıkları görülmektedir.

Sarılık Nasıl Anlaşılır

Güneş ışığı altında veya floresan ışığı ile bakıldığında bebek cildindeki sarı renk açık  bir şekilde ortaya çıkar. Bebeğin cildine parmak ucuyla hafifçe bastırılıp kaldırıldığında basılı tutulan bölgedeki cilt rengi bize bebekte sarılık olup olmadığı konusunda net bir bilgi vermektedir.

Sarılık Açısından Risk Teşkil Eden Bebekler

Bazı bebekler diğer bebeklere göre daha fazla sarılık riski taşırlar. Örnek olarak erken doğan bebekleri, emme problemi yaşayan ve iyi beslenemeyen bebekleri örnek olarak gösterebiliriz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu