Sağlık

YAZ MEVSİMİNDE VARİSLERLE YAŞAM TARZI NASIL OLMALIDIR?

Varis problemi çoğu zaman erkeklerden çok bayanlarda görüldüğünden dolayı genelde varis denilince akla estetik bozukluk gelmektedir. Oysa varis problemi estetikten daha çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Yaşam tarzımızı varisleri dikkate alarak belirlersek bu problemin üstesinden büyük ölçüde gelebiliriz.

VARİSLERLE YAŞAM

Varis problemi yaşayan insanlar kesinlikle sporu yaşam tarzlarının merkezine oturtmalıdır. Yapılan araştırmalar yüzme, bisiklet, yürüme, Plates, kayak ve tenis gibi ayak kaslarının yoğun çalışmasını sağlayan sporların varislere çok faydalı olduğunu göstermiştir. Ayrıca dans etmenin, eskrim yapmanın ayak kaslarını ve ayak bileklerini çalıştırdığı için varislere faydası tespit edilmiştir.Varis problemi olan insanlara günlük tempolu yürüyüş yapmak, yoga gibi faaliyetlerde bulunmak da özellikle varis kaynaklı şikayetlerin azalmasında yarar sağlar.

VARİSLERLE YAŞAM

İnsanlar günlük yaşam tarzlarına basit egzersizlerde katarak yaz mevsiminin yoğun sıcaklarında kendilerini varislere karşı koruyabilirler veya varisleri varsa ilerlemesini engelleyerek şikayetlerini azaltabilirler. Mesela ayakta dururken 15-20 kez ayak parmakları üzerine kalkıp inerek, 15-20 kez de topukları üzerine kalkıp inerek durdukları yerde basit bir egzersiz uygulayabilirler. Ayrıca masa başında çalışan insanlar parmak uçlarına bakacak şekilde daha sonrada parmak uçları kendilerine bakacak şekilde ayaklarını ileri uzatarak 15-20 saniye kadar böyle durabilirler. Bu hareket varis problemi olan insanlarda büyük rahatlama sağlayacaktır. Araç kullanırken veya uzun süreli otobüs yolculuklarında ayak bileklerini saat yönünde ve sonrada saatin ters yönünde 20 kez döndürmek özellikle yaz mevsiminin yoğun sıcaklarında varis problemi nedeni ile meydana gelebilecek krampları ve ağrıları engeller.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu