Sağlık

Yarık Damak Nedir, Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Yarık Damak Nedir, Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? Yarık Damak bebeklerde görülen bir gelişim bozukluğudur. Bizde bu yazımızda yarık damak hakkında merak edilenleri ele aldık.

Yarık Damak Nedir, Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? Her 1000 doğumdan birinde görülen yarık damak anne karnındaki bebeklerde görülen bir gelişim bozukluğudur.

Yarık Damak Dudak Nedir?

Bebeklerde görülen anomalilerden birisi olan yarık damak dudak hamileliğin 8 ile 12. haftaları arasında fark edilmektedir. Bu anomali ile dünyaya gelen bebeklerde görülen en büyük problem ise beslenme sorunları ve solunum yolları enfeksiyonları olmaktadır.

Pek çok bebekte görülen bu anomali, multidisipliner bir yaklaşım ile tamamen iyileştirilmesi mümkün olmaktadır. Bu tedaviler ile bebekler tamamen iyileşmekte ve normal hayatlarına devam edebilmektedir.

Yarık Damağın Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde görülen yarık damak dudak anomalisinin sebebi üzerine çok fazla bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda ise bu anomalinin sebebinin hem genetik hem de çevresel faktörlere bağlı olduğu görülmüştür.

Yapılan çalışmalarda genetik faktörlerin yarık damak anormalliklerinde %5 ile %10 arasında etkili olmaktadır. Ailede daha öncesinde bu anormalliği yaşayan varsa bebeklerde de görülme ihtimali artmaktadır. Diğer bir yandan da bazı genlerde izole halde olan genler sebebiyle hiç vaka görülmeyen ailelerde de yarık damak anormalliği görülebilmektedir.

Bunların yanında yarık damak dudak anormalliğinde çevresel faktörler çok daha etkili olmaktadır. Ancak sebep olan çevresel faktörler spesifik bir şekilde belirlenememiştir. Bu konu ile yapılan hayvan araştırmalarında yüksek kortizon verilen deneylerde yarık damak görülmüştür.

Çevresel faktörlerin içerisinde bir diğer etmen de hamileliğin ilk 3 ayında kızamıkçıktır. Ayrıca hamilelik döneminde sigara içmek ve bazı vitaminlerin eksikliği de yarık damak anormalliğine sebep olmaktadır.

Yarık Damak Dudak Hamilelik Sırasında Fark Edilir Mi?

Yarık damak dudak anormalliği hamilelik döneminde oluşmasına rağmen ancak %25’lik bir kısmında fark edilebilmektedir. Ultrason muayenelerinde fark edilebilen bu anormallik, genellikle doğum sırasında görülmektedir.

Yarık Dudak Damak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yarık damak dudak anormalliği dudağı etkilemektedir. Dudak ise hem fonksiyonel hem de estetik olarak önemli olmaktadır. Bu sebeple tedavisinde her iki özelliğin kazanması için de uğraşılır.

Yarık damak dudak anormalliğinde burunda etkilediği için operasyon sırasında burun ile ilgili problemlerin de çözülmesi gerekmektedir. Bu operasyonlarda hem burnun estetik görüntüsü hem de mukoza gibi işlevselliğini geri kazanması amaçlanmaktadır.

Operasyon sonrasında hastaların 1 gece hastanede kalması gerekmektedir. Daha sonrasında ise bebekler oturur pozisyonda ve kaşıkla beslenmesi gerekmektedir. Beslenme sırasında ise operasyon dikiş yerlerinin mama ya da burun akıntıları ile kirletilmemesi gerekmektedir. Kesi yerlerine her gün antibiyotikli kremler ile pansumanının yapılması gerekmektedir. Dikişlerin alınması ise 5 veya 7. gün gerçekleşir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu