Yaşam

YAPAY ZEKÂ ÜZERİNE ÇALIŞMALAR

YAPAY ZEKÂ

Bir bilgisayar veya robotun zeki canlıların benzeri davranışlarını sürdürebilmesi olgusuna yapay zekâ denir. Yapay zekâ çalışmalarında insan davranışları birebir analiz edilir, olaylara verilen tepkiler taklit edilir. Bilgisayarın insan zekâsından bağımsız gelişip evreni ele geçirme senaryolarıyla ilgili yapılan bir sürü film çekilmiştir. Gelecekte yapay zekâ uygulamalarının insan zekâsına erişebileceği düşünülüyor.

Yapay bilinç sistemi insanlar tarafından oluşturulan yönergeleri uygulamakta başarılı olsa da karar verme yetisi kazanabilirler mi? Bu sağlanabilse gelecekte insan ırkı için tehlikeli olabilir mi? Bilim kurgu filmlerinde oldukça sık yer verilen yapay zekâ konusu dünyayı ele geçiren siber sistemlerin insan ırkını ortadan kaldırmaya yönelik eylemlerine sahne oluyor. Birçok insan bunun hayalî bir düşünce olduğunu düşünse de aksini düşünenlerin sayısı az değil.

1977 yılından bu yana yapay zekâyı konu alan birçok film değişik varyasyonları ortaya koymuştur. 2004 yılında gösterime giren Ben Robot ve 2008 yapımı Kartal Göz dikkat çekici filmler arasındadır. 2015 yapımı yeni gösterime giren film Ex machina oldukça ilginç işlenmiş; yapay zekânın kendi kendine karar verme yetisinin olup olmadığı diyaloglarla kontrol ediliyor.

KIYAMET SENARYOLARI

Bugün bile insanoğlunun bilgisayarlar karşısında problem çözmede sınırlı kaldığı yadsınamaz bir gerçek. Çağımızın en önemli bilim adamlarından Stephen Hawking, Tesla firmasının sahibi olan Elon Musk ve Google’ın başmühendisi Kurzweil yapay zekânın kontrol edilemez hale gelmesinden endişe duymaktadır. Makineler gün geçtikçe insanlardan daha hızlı ve zeki hale geliyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu