Sağlık

Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi-6-Tansiyon Hastalığı

 

Tansiyon

Tansiyon, kanın pompalanması anındaki basıncını ifade eder. Kan atardamarların duvarlarına baskı uygular ve bu baskı sayesinde tüm vücuda aynı basınç ile ulaşır. Sağlıklı bireylerde bu basınç belirli ölçülerdedir ve normal değerlerin altı ve üstütansiyon hastalığı olarak kabul edilir. Tansiyon ölçümünde iki değer elde edilir. Bu değerlere büyük ve küçük tansiyon denir. Büyük tansiyon, kalbin kasılarak kanı pompaladığı anki değer, küçük tansiyon ise kalbin gevşemesi ile kanın kalp içine doğru hareketindeki basınç değeridir. Tüm dünyada normal kabul edilen tansiyon değerleri ülkemizde de kabul edilir ve bu değerler 120/80mmHg’dir.

Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları bakımından yapılan araştırmalara göre tansiyon hastalıkları %31,8 gibi yüksek bir orandadır. Bu orana göre tansiyon diyabetten sonra ikinci sık görülen hastalıktır. Tansiyon hastalığı iki farlı grupta ele alınır. Hipotansiyon düşük tansiyon hastalığıdır ve görülme sıklığı oldukça azdır. Birçok sebebi bulunabilir. Yorgunluk, gebelik, kan kaybı, açlık ve susuzluk gibi nedenlerden oluşabilir ve genel olarak geçicidir. Hipotansiyon tanısı konulduğunda ise tansiyonun neden düşük şekilde seyrettiği tıbbi tetkikler ile öğrenilebilir ve tedavisi bu yönde yapılabilir.

Hipertansiyon

Hipertansiyon ise yüksek tansiyon hastalığıdır. 140/90mmHg ve daha yüksek ölçümler doğrultusunda hastalarda bazı kronik şikayetlerde oluşur. Ciddi ve ani baş ağrıları, mide bulantıları, görme bozuklukları, baş ve göğüs bölgesinde basınç hissi yüksek tansiyon ile birlikte ortaya çıkabilir. Bu durumda hastaların tansiyon ölçümü ve diğer etkilerin takibini yapmaları istenir ve tedavisi bu yönde yapılır. Sebepleri bakımından çok fala etken bulunur. En fazla bilinen sebepleri arasında, aşırı tuz tüketimi ve böbrek hastalıkları, stres ve sürekli psikolojik etkilere maruz kalmak, sigara ve alkol tüketimi, aşırı kilo bulunur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu