Sağlık

Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi-5-Şeker Hastalığı

 

Şeker hastalığı

Şeker hastalığı oldukça yaygın bir kronik hastalıktır. Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları olarak yapılan istatistik araştırmalarda, %32,8’lik oranıyla ilk sırada yer alır. En önemli sebebi beslenme şeklidir. Tıbbi olarak iki gruba ayrılsa da beslenmeden kaynaklanan sebeplerden dolayı oluştuğu bilinmektedir. Yine beslenme kadar hareketsiz yaşam da en önemli etkilerinden birisidir.Yenilen yiyecekler, midedeki işlemlerden sonra bağırsaklarda emilime uğrarlar ve burada daha fazla parçalanarak glikoz molekülleri ayrılır. Bu glikoz bağırsaktan kana geçer. Kan dolaşımı ile hücrelere taşınır ve hücrelerde yakıt olarak kullanılır. Pankras bir salgı bezi organıdır. En önemli salgısı insülin hormonudur. İnsülin kana karışarak, kandaki glikoxun hücrelere taşınmasından sorumludur. İşte burada diyabet iki türe ayrılır ve diyabetin kaynağı olarak insülin baş roldedir.

 

 

Tip I diyabet

            Tip I diyabet olarak bilinen hastalık, tüm şeker hastalığı oranları arasında yaklaşık olarak gibi bir orana sahiptir.  Pankreas, insülin hormonunu, ya hiç salgılamaz ya da oldukça düşük miktarlarda salgılar. Kanda yeteri kadar insülin bulunmaması kan şekeri miktarının aşırı şekilde artmasına sebep olur. Bu duruma tip I diyabet hastalığı denmektedir. Pankreas harabiyetinin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak hastalığın görülme yaşı göz önüne alındığında, beslenme kaynaklı bağışıklık sisteminde zayıflama olarak tanımlanmaktadır. Çocuklar ve gençlerde sık görülen bir hastalıktır.  Tip II diyabet ise, şeker hastalığının oransal olarak yaklaşık %90’nına denk gelir ve 40 yaş üstü kişilerde daha yaygındır. Tip II diyabette, pankreas yeterli miktarda insülin salgılar, ancak kalitesizliği söz konusudur. Bu sebeple kandaki şekeri hücrelere taşıyamaz. Sebebi yine beslenme kaynaklıdır ve kilolu kişilerde daha fazla görülür. Sinsi şekilde ilerler ve kandaki fazla şekeri yağ hücrelerinin depolaması sebebiyle, kilo alımında artış görülür.

Şeker hastalığı düzenli beslenme ve hareketli bir yaşam tarzı ile önlenebilir. Ancak genetik faktörler sebebiyle oluşan tip I diyabet için, ömür boyu harici insülin hormonu alınması, hayat kalitesinin artmasını sağlar.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu