Sağlık

Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi-4-Kalp Hastalığı

 

Kalp Hastalığı

İnsan kalbi, göğüs kafesi içerisinde akciğerlerin sol ve ön tarafında yer alır. Kalp, görevi gereği bir pompadır. Ve her zaman kusursuz şekilde çalışması gerekir. Tüm dokuların ihtiyacı olan besin ve oksijenin, kan ile taşınması için çalışır. Ancak bu hayati ve kusursuz çalışan organ bazı hastalıklar ile karşı karşıyadır. Kalp hastalığı olarak adlandırılan değişik hastalıklar bulunur. Bu hastalıkların Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları bakımından istatistik oranı %26’dır. Hastanelere sağlık sorunları ile giden her 100 kişiden 26’sı kalp hastasıdır. Ancak kalp hastalıkları olarak, farklı tanılara ve tedavilere gerek duyulan hastalıklar bulunur.

Önemli kalp hastalıklarından olan ve başka hastalıklar tarafından tetiklenen kalp yetmezliği, adından da anlaşılabileceği gibi, kalbin yeterli kan pompalayamaması durumudur. Alkol ve sigara kullanımı, obezite, yüksek kolesterol oranları, tansiyon hastalıkları ve iltihabi durumlarda görülmesi söz konusudur. Hastalar ilerlemiş kalp yetmezliği durumunda, ağrı ve kolay yorulma gibi konforsun bir hayat yaşarlar. Aritmi adı verilen ritim bozukluğu ise en sık görülen kalp hastalığıdır. Sağlıklı bir kalp dakikada 60-110 atım ile çalışır. Daha az ya da yüksek ritimlerde çalışması hasta tarafından kolaylıkla hissedilir. Gençlerde sıkça yaşanan bu durumun ilk nedenleri arasında kafein, stres ve doğuştan gelen sorunlar yatar. Kalp hastalığı olarak en tehlikeli olanı kalp krizi olarak bilinse de (ARA) Akut Romatizmal Ateş adı verilen hastalık ani ölüm sebebidir. 5-15 yaş arasında görülme sıklığı oldukça fazladır. Ateşli hastalık; farenjit, iltihaplı romatizma gibi hastalıklar sebebiyle, bakteriyolojik durumun eklem bölgelerine sirayeti ile oluşur. Kalp, bu hastalıktan ciddi şekilde etkilenir çünkü kalp kapakçıkları bu romatizmal hastalık tehdidi altındadır.

Kalp Hastalığı

Damar sertliği ve koroner arter hastalıkları da, kalp hastalıkları asarında ciddi olanlardandır. Koroner arter damarlar, kalbi besleyen damarlardır ve kötü beslenme, hareketsiz yaşam gibi basit nedenlerden tıkanabilmektedir. Damarlardaki tıkanıklıklar, damar yapılarında sertleşmeye sebep olurlar ve sonuç olarak tüm bu hastalıklar kalp krizi ile sonuçlanabilir. Kalp krizi ise doğrudan Kalp hastalığı değil, kalp hastalıklarının sonucu olarak oluşur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu