Sağlık

Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi-3-Nefes Darlığı 

 

Nefes Darlığı 

Kimi zaman kendiliğinden ortaya çıkan, ya da her gün yaşanan nefes darlığı, ne şekilde olursa olsun korkutucu ve ciddi bir durumdur. Sebebi bilinmeden yaşanan bu rahatsızlığın ise, endişe yaratması oldukça normaldir. Ancak yaptığımız sıradan işlerde bile bu durumu yaşıyorsak, vakit kaybetmeden bir hekime görünmek, yapılacak en doğru hareket olacaktır. Bu gibi durumlarda sorun, genellikle altta yatan bir sağlık problemi kaynaklı olmaktadır. Eğer şikayetleriniz bir aydan daha uzun süreli ise bu kronikleşmiş olarak değerlendirilmektedir.

Genellikle solunum yolları ve akciğer rahatsızlıkları ile gözlemlenen nefes darlığı, astım, zatüre ve koah riski taşımaktadır. Ancak kalp yetmezliği, kalp ritim bozuklukları ve kalp krizi sonucunda da sıkça yaşanan bir süreç olduğu için mutlaka önemsenmeli ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Kimi durumlarda panik atak ve kaygı bozuklukları yaşayan kişilerde de gözlemlenebilen nefes darlıkları, sebebi bulunarak tedbir alınması gerekli bir durumdur.

Nefes Darlığı Tedavisi

            Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları arasında büyük bir bölümünü etkilediği bilinen nefes darlığı rahatsızlığında tedavi için, altta yatan sebeplerin tespiti ile birlikte, doktor tavsiyelerine uyulması önemlidir. Göz ardı edilen ya da uzun süreli tedavi edilmemiş nefes darlığı da, oksijen yetersizliği yüzünden pek çok hastalığa sebep olabilecek nedenlerden biridir.

Özellikle sigara kullanıcılarının yaşadığı solunum rahatsızlıkları, diğer oranlarla kıyaslandığında daha çok göz ardı edildiği için, yüksek risk taşımaktadır. Çoğunlukla sigara kaynaklı olma ihtimali düşüncesi yüzünden, ciddi bir problemin görmezden gelinmesi, ne yazık ki tedavi için geç kalınmaya sebep olmaktadır. En doğru olan tabi ki sigara kullanımının bırakılmasıdır, ancak sigara kullanıyor ve nefes darlığı yaşıyorsanız, mutlaka sigara harici altta yatan ciddi bir sebep olup olmadığını araştırmanız ve bir hekim kontrolünden geçmeniz önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu