Sağlık

Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları yazı dizisi -2-Kanser

 

Kanser

Vücudumuzun yapı taşı olarak bilinene hücreler, içlerindeki kodlar sayesinde oldukça akıllı şekilde davranırlar. Genetik kodlamalar gereği hücreler ne zaman nerede nasıl bir görev üstlendiklerini iyi bilirler. Sinir ve kaslarımızı oluşturan hücreler haricindekiler, gerek duyulduğunda, bölünerek çoğalır ve gerekli yapıyı inşa ederler. Ancak, bazı hücreler kodlamalarını farklı nedenler ile adeta unutarak, gereksiz çoğalmaya başlarlar. İşte bu duruma, tıpta kanser denmektedir.

Kanserli hücreler aşırı şekilde çoğalarak bulundukları ortama zarar verirler. Başka organlara yayılmaya ve onları çalışamaz duruma getirmeye başlarlar. Bu durumda tıbbi olarak müdahale edilmezler ise, insan için sonuç oldukça üzücü olmaktadır. Sağlıklı hücrelerin neden bu şekilde davrandıkları, halen tam olarak bilinmemektedir. Ancak dış faktörler sebebiyle ciddi şekilde bozulmaya uğradıkları, net olarak bilinmektedir. Dış etkilerin başında kimyasal maddeler ile uzun süre temasta olmak gelmektedir. Sigara ve alkol gibi maddelerin aşırı tüketimi, kanser vakalarındaki artışın sebepleri açısından, ilk sırada yer alır. İş gereği aşırı sürekli kimyasallara maruz kalmak, güneş ışığı, hava kirliliği, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, radyasyon gibi etkenler, kanserin oluşumunda büyük etkilere sahiptir. Bazı kanser türleri için, genetik faktörlerden de bahsedilmektedir. Ancak bu durumun da dış etkilere maruz kalarak, aktifleşmesi söz konusu olabilmektedir.

Akciğer Kanseri

Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları arasında, kanserler ,9’luk bir orandadır. Erkek ve kadınlar hastalık açısından ayrı ayrı değerlendirildiğinde ise, erkeklerde kanser görülme oranı, kadınlara göre %25 daha fazla orana sahiptir.  Bu yüzden, erkeklerin iş hayatındaki yoğun kalabalık ve stresin, kanseri tetikleyen durumlardan olduğu düşünülmektedir. Oysaki erkeklere özel kanser türü olan prostat kanserinin görülme oranı, kadınlara özel, rahim ağzı kanseri görülme oranından, oldukça düşüktür.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu