Sağlık

Türkiye’de En Çok Görülen Hastalıklar ve Görülme Sıklıkları Yazı Dizisi-1

 

Bel fıtığı

Son 10 yılda sağlık alanında yapılan çalışmalar, sosyal güvenlikteki yenilikler, aile ve koruyucu hekimlikteki gelişmeler ile sağlık konusunda çeşitli istatistik verilere, kolayca ulaşılmaktadır. Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları, bu çalışmaların sayesinde, elde edilen verilerin başında gelmektedir. Bu bağlamda vatandaşlarımızın genel sağlık durumlarına göre, gerekli değişiklikler ve sağlık konusunda eğitici, koruyucu yeniliklere gidilmektedir. Bu konudaki en büyük örnek; KOAH hastalığının verileri ile oluşturulan “Dumansız Hava Sahası” uygulaması ve başarısıdır.

Ülkemizde görülme sıklığı açısından hastalıkları yüzdesel olarak sıralandığında,  ilk sırayı “Şeker Hastalığı” almaktadır. Her yaş ve cinsiyete göre ortalama %32,8 gibi bir görülme oranına sahiptir. %31,8’lik oran ile “Tansiyon” hastalıkları ikinci sırada yer almaktadır. Tansiyondan ayrı olarak “Kalp ve Damar” hastalıkları %26’lık oran ile sıralamada üçüncü durumdadır. Bazı türleri, kadınlar ve erkeklerde metabolik olarak farklılık gösterse de “Kanser” ’lık orana sahiptir. Yine içerisine KOAH’da dahil edilerek yapılan ortalamada, %’lik görülme sıklığı ile “Nefes Darlığı ve Solunum” hastalıkları beşinci sırada yer alır.

            Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları, ilk beş hastalık sonrasında oranlarına göre;

Kolesterol %10,6,

Eklem Sorunları ve Kireçlenme %10,6,

Siyatik ve Bel Fıtığı %9,1,

Hepatit %9

Ülser %7,6,

Depresyon %6,5 şeklinde sıralanmaktadır.

obozite

İstatistikler içerisinde yüksek ortalamalı olduğu düşünülen bazı hastalıklar; diş ve göz hastalıkları, cilt hastalıkları, romatizma, grip, kan hastalıkları ve bazı hastalıklar bulunmamaktadır. Bu hastalıkların çoğu kolay tedavi edilir ve yaygınlığı mevsimsel, bölgesel ve benzer faktörler nedeniyle ciddi farklılıklar gösterir. Karadeniz insanında çok yüksek seviyede görülen Troid sorunları, Akdeniz’de çok nadir görülür. Yine orantıları ülkeler bazında olmayan ve küresel boyutlarda değerlendirilen hastalılardan olan AIDS, istatistiksel olarak, listelerde yer almamaktadır. Türkiye’de en çok görülen hastalıklar ve görülme sıklıkları hastalıkların riski, ölüm oranları ve tedavi şekilleriyle değil, bu hastalıklardan muzdarip olanların sağlık kuruluşlarına başvuruları ile değerlendirilmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu