Ekonomi

Tüketici Kredi Oranları

Kişilerin ticari işlerinin dışındaki ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların vermiş olduğu kredi türüne ihtiyaç ya da tüketici kredisi denilmektedir. Tüketici kredisi, diğer krediler gibi başlangıçta belirlenen faiz ve vade oranlarına göre geri ödemesi planlanmaktadır.

Tüketici Kredisiyle Neler Alınır?

Tüketici kredisi kullanarak çeşitli ürünleri satın alabilirsiniz. Bu ürünlerin başında beyaz eşya, elektronik ürünler, eğitim malzemeleri, tatil, araç satın almak, bina tadilatı ve sağlık giderleri gibi ihtiyaçlar gelmektedir. Tüketici kredisinin kullanılmasındaki en temel sebeplerin başında, maddi kullanılarak ekonomik kazanç sağlamaktır. Örnek vermek gerekirse, tüketici kredisiyle 150 bin TL’ye satın alabileceğiniz bir daire, bir yıl içerisinde değeri 250 bin TL’ye kadar çıkabilir. Bu miktardaki parayı biriktirerek daireyi satın almak yerine, tüketici kredisiyle daireyi anında satın almak zaman ve ekonomik açıdan büyük bir avantaj oluşturacaktır.

Tüketici Kredisini Belirleyen Unsurlar

-Kredinin kullanılacağı alan,

-Kredi çeken müşterinin maddi durumu

-Bankandan kredi çekebilmek için öne sürdüğü kriterler tüketici kredi miktarını belirleyen unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vade Süresi

Tüketici kredisi çekecek olan bir kişi, aylık ödeme miktarını, maddi gücüne göre belirlemesi gerekmektedir. Vadeler, bankalara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kredi vadeleri 1 ila 48 ay arasında değişmektedir. Aynı zamanda kredinin vadesini belirleyen unsurların arasında hizmetin ve malın türü de bulunmaktadır. Kredi çekecek olanların bilmesi gereken en önemli nokta, vadesi artan bir kredinin faizi de artmaktadır. En çok tercih edilen bankaların tüketici kredi oranları ve faizlerini şu şekilde belirtebiliriz:

Türkiye İş Bankası: 12 ay: %1,42 48 ay: %1,42

Garanti Bankası: 12 ay: %1,59 48 ay: %1,59

Akbank: 12 ay: %1,51 48 ay: %1,47

Halkbank: 12 ay: %1,33 48 ay: %1,33

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu