Sağlık

Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı, biz bayanların cilt ve saç gibi görünümümüzde en çok önem verdiğimiz tırnaklarımıza verdiğimiz özen, aynı zamanda da kendimize olan güvenimizin bir parçası. Kim bakımlı tırnaklara sahip olup dikkat çekmez istemez ki? Burada tırnak yapısının da büyük önemi var tabi ki, son zamanlarda çıkan birçok yöntem ile de zor şekillenen tırnakları bile güzelleştirmek mümkün. Protez tırnak ve takma tırnak gibi yöntemler sıkça kullanılıyor tırnak bakımı amacıyla.

Bunların yanı sıra tırnakla ilgili birçok problem de ortaya çıkabiliyor, özellikle de tırnaklar hava almadığı zaman veya beslenme ile ilgili eksiklikler olduğu zaman. Örneğin arka arkaya oje kullanıp tırnakları dinlendirmediğimizde tırnaklar yıpranmaya veya kırılmaya başlıyor. Tırnak kırılmasında beslenmenin önemi çok fazla çünkü vücut herhangi bir vitamin eksikliğinde bunu dışa vurarak gösteriyor. Peki, bu vitaminlerin eksikliği neye işaret ediyor?

Tırnak Kırılması

Tırnaklarımız keratin denilen madde ile kaplıdır ve bu madde protein yapısında olduğu için vücuttaki protein ve diğer minerallerin eksiklikleri direkt olarak tırnak kırılması problemini yaratır. Bu minerallerin içinde en ciddi olanı ve eksikliği en çok görüleni demirdir, bu da vücutta kronik rahatsızlıkların bile olabileceğini gösterir. Tırnaklar için diğer önemli vitaminler ise E ve C vitaminleri, bu vitaminler besinler aracılığıyla kolayca alınabilir ve tırnak kırılması önlenebilir. Ayrıca kalsiyum da tırnaklar için olmazsa olmaz bir kaynaktır, tırnakların güçlenmesini sağlar. Güzel bir görünüm ve hoş, bakımlı tırnaklar için dışarıdan olduğu kadar vücuda içeriden de takviye yapmamız gerekiyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu