Sağlık

Soğuk Algınlığından Vitaminlerle Korunun

Soğuk algınlığından vitaminlerle korunmak önlem almanıza faydalı olacaktır. Bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesi adına düzenli olarak sağlıklı beslenmelisiniz.

Soğuk algınlığından vitaminlerle korunmak bağışıklık sisteminizin devamlı olarak sağlıklı kalmasına önemli bir katkı sunar. Vücudun genel direncini düşüren soğuk algınlığı önlem alınması gereken bir sorundur. Vücudun uzun vadede genel dengesi adına basit soğuk algınlıklarından bile kaçınmalısınız.

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer? Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Soğuk algınlığı geçmesi için üst solunum yolu soğuk ve ani değişikliklerden kaçınmalısınız. Sıcaklık aniden değiştiği anda vücudunuzun direnci düştüğü için bu basit önlemi mutlaka dikkate almalısınız.

1-Çocuklarda Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir Bitkisel

Çocuklarda soğuk algınlığına iyi gelen bitkisel besinleri gelişigüzel kullanmalısınız. Salata içeren ürünler bolca tüketilmelidir. Pırasalar, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerden gün içinde en az bir porsiyon alınması önerilir.  Meyve bolca alınmalı ve dinlenilecek ortam oluşturulmalıdır. Nane limon kaynatılması, ıhlamur ve adaçayı gibi bitkisel çaylar da tüketilebilir.

2-Karanfil Soğuk Algınlığı

Yetişkinlerde ve çocuklarda soğuk algınlığı belirtileri görüldüğü anda karanfil gibi direnç artırıcı çaylardan yapabilirsiniz. Karanfili beş on dakika kaynatıp demlendirin ve bir süre geçince bir bardağa koyarak için. İltihaplı durumlarda da bunu tüketebilirsiniz.

3-Öksürük ve Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Öksürüğü bol bir soğuk algınlığı varsa ılık suya bir miktar sirke ekleyin ve karıştırarak gün içinde tüketin. Gargara yaparak da boğazdaki enfeksiyonu alabilirsiniz.

Geçmeyen Soğuk Algınlığı İçin Vitamin Önerileri | Hangi Vitaminleri Almalı

A vitamini, E vitamini, B grubu vitaminleri, C vitamini içeren besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz. Senede bir kere kan değerlerinizi ölçtürerek eksiklerinizi tamamladığınızda soğuk algınlığı olasılıkları azalacaktır. Geçirseniz de yüzeysel grip belirtileri kadar olacaktır.

  • B grubu vitaminleri, sakatatlar, karaciğer ve koyu yeşil besinler
  • A vitamini karaciğer, balık, süt tereyağı, yumurta sarısı
  • C vitamini, yeşilbiber, turunçgiller
  • E vitamini fındık, fıstık, ceviz vs. tüketilebilir.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Üşütme belirtileri en yaygın burun akıntısı, halsizlik, iltihap varsa ateş, vücutta bölünme hissi şeklinde kendini gösterir. Etlerde hassasiyet ve boğazda ağrı da yaygın şekilde yaşanan durumlardır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu