Yaşam

Sağlıklı İlişki Özgüvenle Mümkün

İletişim yalnızca karşılıklı iki kişinin konuşması gibi bir dar anlam olmasa da, sağlıklı ilişki için özgüven sahibi olmanın avantajını da arka plana atmamak ve yadsımamak gerekiyor. Ara sıra özgüven ile egoyu karıştıranlarımız olsa da, söz konusu iletişim olduğunda bu ikisi arasındaki fark net bir şekilde ortaya çıkıyor. Özgüven sahibi bir kişi iletişimde de iyi olduğunu ortaya seriyor.

Sağlıklı İlişki Özgüvenle Mümkün
Sağlıklı İlişki Özgüvenle Mümkün

Sağlıklı İlişki İçin Özgüven Şart

Uzmanlar, sağlıklı bir iletişim için bireyler arasında ilişkinin de sağlıklı olması yönünde uyarıda bulunuyor. Kendini karşı tarafa açma, yaşanmış olayları anımsamak ve dile getirmek değil, yaşanan anın duygu ve düşüncelerini ortak zeminde paylaşmaktır diyor uzmanlar. İletişimin ancak güvenle derinleşeceğini de dile getiren uzmanlar, özgüven sahibi kişilerin daha iyi iletişim kurduğunu, dolayısıyla ilişkinin daha kaliteli bir zeminde yaşandığını yaptıkları araştırmalar ile ispatlıyorlar.

Sağlıklı İlişki Özgüvenle Mümkün
Sağlıklı İlişki Özgüvenle Mümkün

Konu ile ilgili olarak sağlıklı ilişki hakkında bir araştırma yaptıklarını belirten Doçent Doktor Selahattin Avşaroğlu, iletişim kurma sırasında zorluk çekenlerin içine kapanma nedeniyle ruhsal problemler de yaşadıkları sonucunu bizimle paylaşırken, güven duygusunun çok erken yaşlarda ebeveyn tutumları neticesinde ortaya çıktığını, dolayısıyla ilerleyen dönemlerde bu şekilde şekillendiğini sözlerine ilave ediyor.

Günümüzde iletişim hayatımızın genelini kapsıyor. Sağlıklı iletişimi yalnız özel hayatımızda değil, iş hayatı da dâhil olmak üzere genele yaymak gerekiyor. Genel hayata yayılmış sağlıklı bir iletişim, duygusal ve düşünsel olarak ikili ilişkilerin daha pozitif şekilde yaşanmasına gerçek bir katkı sağlıyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu