Yaşam

Sabahları Mutlu Uyanmanın Püf Noktaları

Erken saatlerde yataktan kalkmak bazen bir işkenceye dönüşebiliyor. Yalnızca yataktan çıkma mücadelesi değil, elimizi, yüzümüzü yıkamak, tıraş olmak veya makyaj yapmak da ayrı bir işkence olabiliyor. Sabahları yorgun kalkmak ise ayrı bir konu, peki, ne yapalım da bu sendromu ortadan kaldıralım?

Sabahları Mutlu Uyanmanın Püf Noktaları
Sabahları Mutlu Uyanmanın Püf Noktaları

Sabahları Yapmanız Gerekenler

Öncelikle alarm müziğini değiştirmekle başlayabilirsiniz, daha huzur dolu uyanmak için kulağınıza hoş gelen bir armoniyi alarm sesi yapabilirsiniz. Ayrıca alarm ile aranıza biraz mesafe koymakta iyi olacaktır. Yataktan çıkmakta zorlananlar için alarmı susturmak için bahaneniz de var demektir artık.

Sabahları Mutlu Uyanmanın Püf Noktaları
Sabahları Mutlu Uyanmanın Püf Noktaları

Yataktan kalktıktan sonra içeceğiniz bir bardak su enerji verirken, mutlu hissetmenize de neden olacaktır. Uyku, su kaybının yaşandığı en yoğun saatlerden biridir.

Güzel bir kahvaltının sizi beklediğini hayal etmek kadar, protein ağırlıklı bir kahvaltıda sizi kendinize getirecektir. Bedene tembellik veren karbonhidrat yerine süt, yumurta, tam tahıl ekmek ve müsli gibi gıdalar zinde bir günü de beraberinde getirecektir.

Sabahları spor yapmak bazen imkânsız olabilir, bunun yerine egzersiz için kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz. Yapacağınız birkaç egzersiz hareketi, eklemleriniz ve kaslarınızın çalışması kadar, iç organ fonksiyonlarını da harekete geçirecektir. Bedeninize kazandıracağınız bu erdem zamanla bir alışkanlığa dönüşecek ve sizin için yaşam bahanesi olarak hayatınızda yer edinecektir.

Unutmayın, sabahları yorgun kalmak istemiyorsanız, uyku düzeninizi yeniden gözden geçirmeniz gerekecektir. Sürekli alışkanlık edinilmiş düzensiz yatış saati, sabah kalktığınızda beden saatinin bir dengesizliğe uğramasına neden olmakta ve sizlere mutsuz bir sabaha günaydın demek zorunda bırakmaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu