Sağlık

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Sağlık Kontrolleri

            Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, sorusu gelişen tıbbi teknolojiler ve modern toplum ile birlikte sıkça gündeme gelmektedir. İnsanoğlu hayatını daha sağlıklı ve konforlu olarak geçirmek için modern tıbbında yardımı ile sağlığını rutin şekilde kontrol eder hale gelmektedir. Bu kontroller sayesinde oluşması muhtemel hastalıkların önüne geçilmekte ve hali hazırda var olanların da kontrol altına alınması sağlanmaktadır.

Sağlıklı Yaşam İçin Rutin Kontrol

Ülkemiz coğrafyası ve halkın yaşam şartları göz önüne alındığında, diyabet, kanser, kalp ve damar hastalıkları, işitme ve duyma sorunları, gebelik sorunları, kilo problemleri gibi yaygın görülen birçok hastalık öne çıkmaktadır. İster genetik kuşak sebebiyle olsun, isterse sonradan oluşsun, erken teşhis sayesinde genel sağlık durumu kontrol altına alınabilmektedir. Rutin sağlık kontrollerine en çok ihtiyaç duyanlar, ailesinde belirgin sağlık sorunları olanlardır. Çocukluktan itibaren her yaşta erkek ya da kadın, kendi metabolik özellikleri ve genel sağlık durumları ile ilgili sorunlar için mutlaka bazı taramalardan geçmelidir.

                                                                                                                         Genel Sağlık Taramaları

Sağlık Kontrolleri

Genel sağlık taramaları, bebekler ve ergenliğe erişmemiş çocuklarda da oldukça önemlidir. Fizyolojik gelişmeler, duyu organları, psikolojik altyapı gibi sorunlar erken yaşlarda teşhis edildiklerinde ergenlik ve sonrasında, oldukça başarılı şekilde ortadan kalkabilmektedir. Ergenlikten itibaren kız ve erkekler öncelikle üreme, psikolojik durum ve fiziksel gelişme konularında, genel sağlık taramalarından geçirilmelidir. Elde edilen sonuçların anlamları bilinmeli ve gelecekte ne ile karşı karşıya oldukları iyi anlatılmalıdır. Genetik olarak bazı hastalıklar için riskli guruplarda olanlar için, Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, sorusuna yanıt olarak, doktor tavsiyeleri ile kontroller yaptırmak, hastalığa göre yıllık olarak en az 1 veya 2 defa rutin kontrollerden geçmek gerekmektedir. Yaşlılık dönemlerinde de rutin kontrollerden vazgeçmemek gerekir. Kadın ve erkeklerin ilerleyen yaşları, yaş kaynaklı bazı sorunları doğurur ve erken tedbir alınmadığında, geri dönüşü olmayan sonuçlar doğabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu