Sağlık

Plastik Ürünler

Plastik Ürünler

Plastik ürünler, günlük hayatta sıklıkla kullandığımız poşet, şişe, bardak gibi ürünler olup çevreye çok fazla zarar vermektedirler. Plastik ürünler ucuz olma ve az yer kaplama gibi özelliklere sahip olsa da sağlık açısından oldukça tehlikelidirler. Aynı zamanda doğa için de büyük tehlike oluşturan bu ürünler, minimum seviyede kullanılmalıdır çünkü bir plastik poşetin doğada çürümesi 1000 yılı bulmaktadır. Buradan yola çıkarak plastik ürünleri kullanma alışkanlıklarımızı ciddi oranda düzeltmemiz gerekmektedir.

 

Plastiklerin Dönüştürülmesi

 

Plastiklerin dönüştürülmesi, plastik ürünlerin kapladığı yerden tasarruf etme amacıyla firmaların yapmayı tercih ettiği bir işlem, aynı zamanda da üretilen plastikleri yeniden kullanma amaçlı yapılıyor. Plastik ürünler geri dönüştürülürken belli başlı aşamalardan geçiriliyor.

Plastikler geri dönüşüme verilmeden önce kapak, etiket gibi ekstra maddelerden arındırılmalı ve içlerinde bulunan sıvılar boşaltılmalıdır. Hatta mümkünse bu plastik kaplar önce su ile çalkalanmalıdır ve geri dönüşüm toplama alanlarına ulaştırılmalıdır.

Geri dönüşüme gelen plastik ürünler makine ünitesinde toplanıyor ve ayrıştırılıyor. Daha sonra parçalanarak granül haline getiriliyorlar. Bu granüller toplu iğne başı büyüklüğünde olup genellikle sıkıştırılarak depolanıyorlar. Kaliteli bir dönüşüm sürecinde granüller en az bir hafta depolanabilir olmalıdır. Bunun yanında dönüşüm esnasında kullanılan tüm araç gereç ve makinalar çok temiz olmalıdır ki granüller istenen maddelere kolayca dönüştürülebilsin.

Tüm bunların dışında, yeni yetişen gençliğe ve öğrencilere plastiğin zararları ve geri dönüşümü konusunda bilgi birikimi verebilmek için ebeveynlere ve okullara büyük bir görev düşüyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu