Yaşam

Parfüm Seçimi

Kullandığımız kokular bir yandan kişiliğimizi ortaya çıkarırken bir yandan da kendi markamızı belirlemede yardımcı oluyor aslında, peki parfüm seçimi yaparken bizi yönlendiren etkenler neler?

Parfüm seçerken o anki psikolojimiz bizi büyük anlamda etkiliyor ve bize uygun kokuyu bulabilmemiz için bize yol gösteriyor bir anlamda. Depresif olduğumuzda farklı, canlı ve neşeli olduğumuzda farklı kokulara gidiyoruz. Çiçeksi kokular bizi rahatlatırken baharatlı kokular uyarıcı ve dikkat çekici anlamlar yaratıyorlar.

Koku Hafızası

 

Koku hafızası, aynı görme, duyma ve dokunma duyularımız gibi, farkında olarak ya da olmayarak kokladığımız ve etkisi altında kaldığımız olayları bize hatırlatan bir algıdır. Tanıdık bir parfüm kokusu aldığımızda örneğin, hemen o parfümü kullanan kişi aklımıza gelir, hatta yaşanmış bir olayı tekrar anımsamamıza sebep olabilir. Bu, bizi çok mutlu veya mutsuz etmiş olan bir olay olabilir, kokuyu aldığımız anda geçmişe dönmemiz olasıdır.

Kokularla kişileri ve olayları hemen bağdaştırırız, bunun sebebi de koklama duyumuzun beyne diğer duyulara göre çok daha hızlı iletilmesidir. Koku duyumuz genellikle çok daha güçlüdür ve aynen parfüm denerken yaptığımız gibi, arka arkaya farklı kokular duyduğumuzda onu sıfırlamamız gerekir.

Bazı kokular da parfüm veya kozmetik markaların adeta sembolü gibidir. Kendine özgü kokular yaratan ve popüler olmuş markalar koku hafızası aracılığı ile amaçlarına ulaşırlar, çünkü bizi etkileyen sadece koku değil aynı zamanda o kokuların bizim üzerimizde yarattıkları etkilerdir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu