Sağlık

Öksürük Hangi Durumlarda Akciğer Kanseri Belirtisi Olabilir

Öksürük

Akciğer kanserinde öksürük hastaların dörtte birinde ilk belirtidir.Akciğer kanseri gözden kaçabilir mi?  Ancak diğer belirtiler olmadığı takdir de tek başına öksürük, akciğer kanserini düşündürmemektedir. Bu sayede de gözden kaçabilmektedir. Tanı anında akciğer kanseri hastalarının % 50 – 75’ in de öksürük vardır ve % 25’i balgamlı öksürüktür. Özellikle kanlı balgam çok önemlidir.

Kan Görülmesinde Dikkatli Olunmalı!

Akciğer kanseri nasıl anlaşılır? Sigara içenler de yeni başlayan öksürük, daha önce içenler de karakter değişikliği, öksürükle birlikte de kan görülmesi mutlaka akciğer kanseri olarak düşünülmeli ve en yakın sağlık birimine başvurulmalıdır. Kişinin öz geçmişinde pasif sigara içimi ve kanser yapıcı maddelere dair gaz soluması var ise akciğer kanseri mutlaka akla gelmelidir. Üç haftayı geçen öksürüklerde hastalıkların mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına yönlendirilmesi önem teşkil etmektedir. Ayrıca akciğer grafisi çekilmesi de önemlidir.

Sigara İçenler Daha Dikkatli Olmalı!

Kanlı balgam neyin işaretidir? Sigara içen ve kanlı balgam olan hastalar da önce akciğer grafisi çekilmeli ve akciğer grafisi normal olarak gözükse de tetkiklere devam edilmelidir. Kanlı balgamı olan ve 40 yaşın üzerinde kanlı balgamı olan kişilerin ileri tetkitlerinde akciğer kanseri tanısı konulma oranı % 3 ila 5 oranında saptanmıştır.  Akciğer kanserinde erken tanı hem sizlerin daha çabuk iyileşebilmesi ve hastalıkla kolay bir şekilde savaşılabilmesi açısından çok önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu