Anne-Çocuk

Öğretmenlerin Kekemeliği Olan Çocuklarla İletişimi

Öğretmenlerin Kekemeliği Olan Çocuklarla İletişimi nasıl olmalıdır? Okul çağına gelmiş olan kekeme çocukların kendilerini özgüvenli ve farklı hissetmemeleri adına öğretmenler kekemeliği olan çocuklarla ayrı olarak ilgilenmeleri gerekmektedir.

Öğretmenlerin Kekemeliği Olan Çocuklarla İletişimi sırasında öğretmenler genellikle kekeleyen çocuklara nasıl davranmaları gerektiğini çok fazla bilemezler. Çocuğun kekeme olduğunu görmezden mi gelmeli, bu konu hakkında konuşmalı mı ya da diğer çocukların tepkileri nasıl olur bunun için nasıl bir yol izlemeli bilmelidir. Okul öncesi çocuklar ve ilkokul düzeyinde çocuklar karıştırılmamalıdır. Kreş çağı ve okuma çağında ki çocukların okulda ki tavır ve hareketleri farklı olabilmektedir.

Okul Öncesi Öğretmenlerin Kekeme Olan Çocuklarla İletişimi

2-4 yaş aralığındaki çocuklarda çok hızlı bir dil gelişimi olduğu için bu dönemdeki çoğu çocukta normal akıcılıktan biraz farklı konuşma türü olabilir. Önemli olan öğretmenlerin çocuğa takıldığını fark ettirmemelidir fakat takılmalar 6 ay ya da 1 sene gibi uzun sürerse bir uzmana danışılması gerekebilir. Okul öncesi öğretmenlerin kekeme olan çocuklarla iletişimi esnasında ona bu durumu fark ettirmeden sadece sakin ve tedirgin etmeden dinlemeli arkadaşlarından ayırmamalıdır. Zaten çoğu öğrencide çocukluk çağı kekemeliği diye adlandırılan bir kekemelik dönemi yaşamaktadırlar. Önemli olan bunu en kısa zamanda atlatmalarıdır.

İlkokul Öğretmenlerinin Kekeme Olan Çocuklarla İletişimi

Bu dönemdeki çocuklar artık kekemeliğin normal olarak düzeltilmeyeceğini uzman yardımı almaları gerektiğinin farkındalardır. Önemli olan bu sorunu yaşayan öğrencilerin diğer arkadaşlarının yanında sanki kendileri kusurlu gibi hissetmemeleri ve utanılacak bir şey gibi düşünmemelerini sağlamaları gerekir. İlkokul öğretmenlerinin kekeme olan çocuklarla iletişimi, diğer konularda olduğu gibi kekemelik konusunda da konuşmaları gerekir. Diğer çocuklar gibi kekeme sorunu olan çocuklara da söz hakkı vermeli birkaç kelimelik yanıtlarla onların özgüvenlerini yüksek tutmalılardır.

Öğretmenlerin Kekeme Çocuklarda Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Çocuğu rahatlatmak için yavaş ol gibi cümleler kullanmamalı
  • Çocuğun konuşmasını tamamlanmamalıdır.
  • Kekeleyen çocuklarla yüz yüze görüşme yapabilirler
  • Çocuğu hazırlıksız bir şekilde ya da aniden tahtaya kaldırmamalı
  • Öğretmenlerin kekeme çocuklarda dikkat etmesi gerekenler şeylerin en önemlisi ise aileler ile görüşülüp çocuğu uzmanlar tarafından tedavi edilmesi sağlayabilirler.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu