Sağlık

Neden Sigarayı Bırakmalısınız?

 

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bilmeyen hiç kimse yoktur. Pek çok rahatsızlıklara neden olan sigara kansere neden olmaktadır. Sigara yaklaşık olarak 10 çeşit kanser hastalığının habercisidir. En başta akciğer kanseri olmak üzere mide, bağırsak, gırtlak, böbrek, bayanlarda rahim ve meme kanseridir.

Sigaranın Neden Oldukları?

Uzmanların yaptığı çok büyük araştırmalara göre sigara içenlerin yarısı kalp krizi, kronik bronşit ve akciğer kanseri hastalığına yakalanmaktadırlar. Bu hastalıkların sonrasında genel olarak hastalar hayatını kaybetmektedirler. Sigara içen kişilerin yaklaşık olarak ömürlerini 15 yıl kadar kısaltmaktadır. Günde bir paket sigara içen kişiler sigara kullanmayan kişilere göre daha erken hayatlarını kaybetmektedirler. Sigaranın neden olduğu hastalıkların yanı sıra ekonomik bakımdan zararları da göz ardı edilmeyecek kadar büyüktür.

Sigaranın Kalbe Verdiği Zararlar

Sigara başlı başına zararlar içeren bir maddedir. Özellikle insan vücudunda açtığı hastalıklar nedeni ile insanların sağlığı çok çabuk bozulmaktadır. Özellikle kalbe verdiği zararlar çok daha fazladır. Kalp- damar hastalıkları olarak kalp yetmezliği, kalp krizi, kalbin çalışma düzeninde bulunan bozukluklar, damar tıkanmaları ve damar sertliği gibi rahatsızlıklara da neden olan sigara akciğer hastalıkları içinde de kronik bronşit, astım ve amfizem çok daha önemlidir. Bu hastalıklar genel olarak hastaların erken yaşta ölmelerine sebep olmaktadır.

Ekonomik Yönden Sigaranın Zararları

Genel olarak her gün bir paket sigara içen kişinin aylık sigara masrafı 350 ile 400 TL arasında değişmektedir. Bu durum yıllıkı olarak yaklaşık 4 bin 500 ya da 5 bin lira olmaktadır. Ekonomik yönden sigaranın zararları herkesin bütçesini fazlası ile zorlamaktadır. Sigara başlı başına her yönden zararlı ve kesinlikle kullanılmaması gereken bir maddedir. Sigarayı zorla değil isteyerek bırakılması çok daha önemlidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu