Yaşam

Nano Teknoloji Neler Getiriyor?

Nano Teknoloji Neler Getiriyor?

 

İnsanoğlu Hubble teleskopu ile gökyüzünü gözlemlerken sahip olunan ileri teknoloji imkânları sayesinde maddenin zerrelerini kurcalama olanağıda bulmuştur. İnsanlığın son otuz yıl içinde gerek dijital teknolojinin ortaya koyduğu olanaklar ve gerekse bütün bilim alanlarındaki sürüklenme yakın zaman da çok anlamlı değişimlerin yaşanabileceğini gözler önüne sermektedir. “Nanoteknoloji” son on yıl içinde dile getirilmeye başlanmış ve en çok değişimi yaratacak potansiyeli taşıyan araştırma sahası olduğu da çok geçmeden anlaşılmıştır.

Artık yazılı ve görsel basında da “nanoteknoloji” uygulamaları çok geniş bir bulmakta ve hızla hayatımızda önemli bir yer işgal etmektedir. Su tutmayan kumaş, kırışmayan pantolon gibi maddeye yeni özellikler katan bu teknoloji insanoğlunun hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu teknolojiyle boyanın da kendi kendini temizleme özelliği düşünülürse “nanoteknolojinin” dünyamızı ne kadar etkileyebileceği daha net anlaşılmaktadır. Bu durumda “biyoteknoloji” ile birlikte“nanoteknolojinin” ortak etkileşimi halinde sakat insan kalmayacağı bile düşünülebilir.

“Nanoteknoloji” bugün ABD’de istihbarat amaçlı olarak kullanılmaya başlamıştır. İnsanın düşünce sinyallerini yakalayıp okuyabilme olanağını sağlayan bu teknolojik imkan, insanın doğruluğu ve düşünce yükünü keşfetme olanağı sunmaktadır.

İnsan beyninin düşünsel yetenekleri ile beyninin kullanılamayan bölümleri bu teknoloji sayesinde harekete geçirildiğinde dünyamız çok daha farklı olacaktır. Sonuç olarak “nanoteknoloji” ürünlerin atoma kadar dayalı yapılanmasını kontrol etme manasına gelen bir çalışma sahası ortaya çıkmıştır. Dünyamızı büyük ölçüde etkileyecek bu gelişmelere kendimizi hazırlamaya başlasak çok iyi olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu