Sağlık

Mide Kelepçesi Nedir, Nasıl Takılır, Kimlere Uygulanır?

Mide kelepçesi nedir? Kimlere uygulanır? Son yılların en büyük sorunu haline gelen fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin en çok araştırdıkları mide kelepçesi kimlere uygulanır sorusu olmaktadır.

Mide kelepçesi nedir? Kimlere uygulanır sorusu her zaman en fazla cevap aranan soruların başında gelmekte ve fazla kilolarından yakınanların ilgi odağı olmaktadır. Kilosundan memnun olmayanlar yaptıkları diyet programlarında başarılı olmaması halinde bu yönteme çok daha sıcak bakmaktadırlar. Ancak mide kelepçesinin olumlu ve olumsuz yönleri hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olunması gerekir. Böylece en doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Mide Kelepçesi Nedir?

Genel olarak halk arasında mide kelepçesi olarak bilinen silikon gastrikband tam olarak laparoskopik şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem yemek borusu ve mide bileşkesinin yaklaşık 3 ile 4 cm altında mide çevresine pantolon kemeri şeklinde bir band yerleştirilmektedir. Silikondan üretimi yapılan ve her hangi bir alerjik etkisi olamayan band mideyi bir kum saati gibi ikiye bölmektedir. Ameliyat sırasında mide ya da diğer tüm iç organlarda hiçbir biçimde kesi ya da zedeleme yapılmaz. Üst kısımda kalan küçük mide poşu gıdalar ile dolması sayesinde erkenden doyma hissi oluşmaktadır. Böylece gıda alımı çok daha az olacaktır. Bandın iç çemberi uzun olan bir balon veya bisiklet lastiği gibi olmaktadır.

Mide Kelepçesi Uygulanacak Kişiler

Mide kelepçesi uygulanacak kişiler farklı diyet yapmakta zorlanan kişiler olmaktadır. Mide kelepçesi ameliyatı için hasta seçimi son derece önemli olup gereken özellikler şunlardır;

  • Egzersiz, diyet, ilaç ya da mide balonu gibi farklı yöntemler ile kilo vermeyi başaramayan,
  • Gıda alımına bağlı olarak obezitesinin önüne geçilmeyenler,
  • Yeme bozukluğu olmayan,
  • Şeker bağımlısı olmayan,
  • Obezite sebebi normal olmayan,
  • 18 ile 60 yaş arası kişiler,
  • Alkol ve ilaç bağımlılığı bulunmayan,
  • En az 4 yıl kadar obez olan,
  • Mide kelepçesi ameliyatı olduktan sonra programa uyum sağlayabilecek mental yapıda olan kişiler,

Mide kelepçesi ameliyatı olmak isteyen kişilerin yukarıda belirtilen kriterlere uyum sağlaması son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Böylece uygulanan ameliyat sonrasında istenilen çözümler sağlanabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu