Sağlık

Mide Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Botoks

Kanser türlerinden biri olan mide kanseri, diğer kanser türleri gibi oldukça tehlikeli ve riskli bir hastalıktır. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda mide kanseri için tam bir çözüm bulunamazken halen süren çalışmalar mide kanseri için umut ışığı olacak nitelikte. Henüz çalışmaları devam eden araştırmalardan edilen ilk bulgulara göre estetikte sıklıkla duyduğumuz botoks artık kanser tedavisinde de kullanılabilecek.

Mide Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Botoks
Mide Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Botoks

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü’nün verdiği bilgilere göre Norveçli bilim adamlarının hayvanlar üzerinde yaptıkları bazı araştırma ve uygulamalarda, mide kanserine yakalanan hayvanlara botoks yapıldığında hastalığın ilerlemesinin durduğu tespit edildi. Mide kanseri erken evre döneminde kanser hücrelerini durdurduğu ve kemoterapide sinir sistemlerine yardımcı olan botoks bu sayede mide kanseri için yeni bir umut olabilir.

Mide Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Botoks
Mide Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Botoks

Botoks Nedir?

Sürekli olarak estetik ameliyatlarında duyduğumuz aslında tıbbın birçok alanında kullanılan botoks istemsiz kas kasılmaları için kullanılır. Bu amaçla da hareket bozukluğu olan hastalarda, kozmetik sektöründe kırışıklık çözümünde, kronik migren, yüz seğirmeleri gibi pek çok farklı alanda kullanılıyor.

Botoksun asıl amacı ise kas ile sinir sistemi arasında iletişim sağlayan kasların kasılmasını engellemesidir. Hastalığın hem erken dönem hem de geç dönem evrelerinde kullanılabilecek olması mide kanseri hastası pek çok kişi için yeni bir umut oldu. Ayrıca yapılacak olan botoksun ne kadar uzun etkisi olacağı bu nedenle hastalığa ne derece etki edeceği gelecekte belli olacak.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu