Sağlık

Kuş Gribi ve Kuş Gribinden Korunmanın Yolları

Kuş Gribi ve Kuş Gribinden Korunmanın Yolları

Son günlerde hayvanların telef edilmesine kadar varan yöntemlerle önlemler alınan ve dünyada tehlike sinyalleri çalan kuş gribi, yeniden gündemde! Dünya’ nın son birkaç yıldır ciddi sağlık sorunları arasında yer alan kuş gribi nasıl bir hastalıktır? Kuş gribinden nasıl korunabiliriz?
Kuş Gribi Nasıl Bir Hastalıktır?
İnsan sağlığı için bir tehdit oluşturabilen kuş gribi aslında başta su kuşları olmak üzere kanatlı hayvanlarda görülen ve hayvanlar arasında son derece bulaşıcı  olan bir  kanatlı hastalığıdır. Hastalık etkenini oluşturan virüs, influenza grubuna aittir. Hastalık virüsü barındıran hayvanların dışkıları, salyaları ve vücut akıntılarıyla yayılmaktadır. Hastalığın tüm dünyada görülmesi ve dünyada kısa sürede salgına dönüşmesi genellikle hastalık etkeninin göçmen kuşlar tarafından taşınmasıyla gerçekleşmektedir

.
Kuş Gribi İnsana Nasıl Bulaşır?
Kuş gribinin insana bulaşma yolları hayvan hastalarla direk temas şeklinde olmaktadır. Bu direk temas, kanatlı hayvanların dışkıları, salgıları, yumurtaları yoluyla olabilmekte, hasta hayvanın kıyafetlere teması dahi bireyin hastalanmasına yol açabilmektedir.
Kuş Gribinin İnsanlarda Belirtileri Nelerdir?
Kuş gribi  hayvandan insana  bulaşırken insandan insana bulaşmayan bir hastalıktır. Kuş gribi belirtileri normal grip belirtileri ile hemen hemen aynıdır ve çoğu zaman birbirinden ayırt edilmesi güçtür. Belirtiler, hasta hayvanlarda daha açık ve karakteristik özellikler gösterirken insanlarda ateş, baş ve kas ağrıları, öksürük, boğaz enfeksiyonları ile solunum güçlüğü gibi belirtilerle açığa çıkaktadır.

Kuş Gribinden Korunmanın Yolları
Kuş gribinden korunmanın en başta gelen yollarından birisi, hayvan dışkıları ile temastan kaçınmak, hayvan dışkısıyla temas halinde bölgesi sabunlu su ile yıkamaktır. Hastalık etkeni virüs hayvan dışkısında 20 derecede yedi gün korunmakta, serin yerlerde bu süre daha da artmaktadır.
Hastalık dönemlerinde açıktan yumurta almamak, yumurtayı sabunlu su ile iyice yıkamak, yumurtanın üzerindeki dışkı ile kesinlikle temas etmemek gerekir.
Salgın dönelerinde vücut temizliğine özel önem verilmeli ayrıca eller sık aralıklarla sabunla yıkanmalıdır. Ayrıca bu dönemlerde kanatlı hayvan satışının gerçekleştirildiği pazarlardan da uzak durulmalı, pazardan canlı ya da eti pişirmeye hazır kanatlı hayvan ve yumurta alınmamalıdır. Kesilmiş, temizlenmiş kanatlı hayvan ve derisi ile kesinlikle çıplak elle temas kurulmamalıdır.

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu