Yaşam

Kristal Tuz Kullanımındaki Bilinmeyen Tehlike

Kristal tuz kullanımındaki bilinmeyen tehlike insanların yanılgıya düşerek daha fazla tuz tüketebilmelerine neden oluyor.

Uzmanlar kristal haldeki tuz parçalarının daha fazla tuz alımına neden olduğunu ifade ettiği için tüketilirken dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Kaya tuzu, himayala tuzu ve benzeri tuzların kristal formda alınması durumunda sağlık açısından daha riskli olduğu ortaya çıktı. Tuz çeşitlerinin içinde %96-100 arası tuz olduğu biliniyor. Tuzla birlikte alınan Sodyum damarlardan beyne kadar birçok problemin de asıl nedeni olarak biliniyor.

Ne Kadar Tuz Tüketilmeli?

Tuz alımının günde 5-6 gramdan fazla olmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, kristal halde tüketilen tuzun yenirken tuz tadı vermediğini ama vücuda fazla miktarda girdiğini söyledi. Sofra tuzuna iyot eklenmesinin tuz tüketimini arttırması gerektiği gibi algılanmaması düşünülerek aşırı tuz kullanımı konusunda tedbirli olunması gerektiği söylendi.

Fazla Tuzun Zararları

Başta hipertansiyon olmak üzere birçok hastalığın ilerlemesine neden olan fazla tuz alımı, dehidrasyon, kalp ve felç hastalıkları, vücutta su tutulması, böbrek bozuklukları, sindirim hastalıkları gibi birçok hastalığın tetiklenmesine neden olur

Elektrolit ve hormon dengesizliğine de yol açan aşırı tuz tüketimi gereğinden fazla olduğunda kalbe zehir gibi etki eder. Mide kanserine eğilim yaratarak şişmanlığa da neden olur. Organizmada yararlı olan besinlerden kalsiyumun da ortadan kalkmasına neden olur. Böbreklerdeki tuz, romatizmaya neden olur ve özellikle çocuklarda tuz tüketiminin artması ciddi öldürücü etkiler yaratır.

Annelere büyük bir işin düştüğü tuz kullanımı annelerin görevidir ve çocuklar tuzsuz ya da az tuzlu yemeye alıştırılmalıdır. Bu yüzden tuz tüketimi söz konusu olduğunda sadece besinlerden bile günlük tuz ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Çocukluk döneminden itibaren kullanılan tuzların miktarının azalması nedeniyle sağlıklı bir beslenme sisteminin de temelleri atılabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu