Ekonomi

Kredibilite Hesaplama

Kredibilite adı verilen uygulama, Kredi Kayıt Bürosu tarafından her tüketici için tayin edilen kredi notudur. Kredibiliteyi etkileyen ve kredibilite hesaplamasında kullanılan birçok farklı yöntem olmakla birlikte bu yöntemlerden en bilindik olanları kişi ya da kurumun geçmiş ödemeleri, mevcut risk durumu ve kredi skorudur.

Her banka müşterisinin bankalara yaptığı ödemeler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayda alınır. Bu ödemelerin düzeni ve sıklığı kredibilite hesaplamasındaki en önemli etkendir.

Bir kişi kredi kartı borcunu geçmiş dönemde düzenli olarak ödemediyse ve geciktirdiyse, kredibilite hesaplamasında bu durum göz önüne alınır ve o kişinin notu düşük hesaplanır.

Bu notu dikkate alan bankalar ise düşük notu bulunan kişilere kredi vermekten çekinirler.

Tüketicilerin Krediye Uygunluğunu Ölçüyor

Kredi notu sorgulama ile öğrenebildiğimiz kredi notunun temel işlevi tüketicilerin krediye uygunluğunu ölçmesidir.

Bir kişinin alacağı krediyi geri ödeme imkanlarını bankalar açısından değerlendiren Kredi Kayıt Bürosu, risk gördüğü kişilere düşük not verir.

Böylece riskli kişiler kredi çekemezler ve kredi notu yüksek olan kişiler kredi çekmeye hak kazanırlar. Bu nedenle kredi çekmek isteyen veya ileride isteyecek olan herkes bankalara karşı olan ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmelidir.

Bu ödemeler kredi veya kredi kartı ödemeleri olabilir. Ödemenin çeşidi fark etmeksizin bankalar ile olan ilişkileriniz dikkate alınmaktadır.

Kredi notu düşük olan bir kişi kredi notunu çeşitli çalışmalar yürüterek ve ödemelerine düzen getirerek yükseltebilir.

Çeşitli Yollarla Öğrenebilirsiniz

Ülkemizde kredi çekecek kişiler için önem taşıyan kredibilitenin öğrenilmesi çok kolaydır. Birçok farklı kredi notu öğrenme platformu aktif olarak hizmet vermektedir.

Bu platformlardan herhangi bir tanesini kullanmak suretiyle kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks isimli internet sitesi, en fazla bilinen ve tercih edilen kredibilite öğrenme platformudur.

Yine operatörler ve bankalar aracılığı ile de yine kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün olabilmektedir. Ancak Findeks’in bu noktada çok daha önemli bir platform olduğunu mutlaka söylemeliyiz.

Findeks dışında yapacağınız sorgulamalarda güncel verileri elde etmeniz çok zor olur. Findeks’te ise güncel verileri edinmek kolaydır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu