Ekonomi

Konut Faizi Hesaplama

Ülkemizde kredi çekmek isteyenler için en uygun kredinin seçimi konusunda en önemli gösterge bankaların sundukları kredi faiz oranları durumundadır.

Unutulmamalıdır ki kredi faiz oranları çekilecek kredi türüne ve kredini vadesine göre değişmektedir. Ayrıca bankalar ülkenin para politikaları ve kendi kredi politikaları doğrultusunda kredi faiz oranlarını belirlemektedirler. Bu anlamda ev kredisi kullanmak isteyenler için konut faizi hesaplama oldukça önemli bir hale gelmiştir.

Çünkü konut faizi hesaplayarak en uygun kredi seçeneklerini bulmak mümkündür. Günümüzde bankalar bilgisayar ortamında otomatik kredi faiz hesaplama araçları sunmaktadır. Bu araçlarda kredi türü, çekilmek istenen miktar ve kredi vadesi girildiğinde hem faiz oranı hem de aylık ödenecek miktarlar ortaya çıkmaktadır. Burada her bankanın internet sitesine girerek aynı şartlarda krediler hesaplanırsa en net şekilde karşılaştırma yapılabilmektedir.

Kredi Faizi Hesaplama Araçları

Kredi faizi hesaplama araçları bankaların o anki en güncel faiz oranları ile hesaplama yapmaktadır. Bu sebeple bankaların faiz oranlarında yapacakları değişikliklerle hesaplama araçlarının sunduğu bilgilerde değişmektedir. Bu anlamda kredi çekmeden kısa süre önce bu bilgileri toplamak oldukça önemlidir. Konut kredisi faiz hesaplamalarında dikkat edilecek noktalar ise şu şekildedir;

  • Öncelikle vade olarak her zaman aynı vade girilmelidir. Çünkü bankaların konut kredisi faiz oranları vadelere göre değişmektedir. Genel kural vade uzadıkça faiz oranının artmasıdır.
  • İkinci bir nokta ise bankalardan alınan faiz oranları ve rakamlar kesinlikle saklanmalıdır. Bu sayede yanıltıcı bilgilerin önüne geçilebilmektedir.
  • Normalde aynı şartlarda verilen aynı faiz oranlarındaki iki ev kredisi oranında yapılan yasal kesintiler anlamında fark olacağı için bu rakamlara da dikkat edilmelidir.
  • Bankalarda faiz oranı isterken kesinlikle vade belirtilmelidir. Yoksa bankacılar en düşük faiz oranını söyleyerek sizi yanıltabilirler. Bu sebeple o vadedeki faiz oranı oldukça önemlidir.

Bu noktalara dikkat edildiğinde en ideal oranlarda ve şartlarda kredi faizi hesaplamalarını yaparak en doğru karar verilmiş olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ayrıca Kontrol Edin
Kapalı
Başa dön tuşu