Sağlık

Kök Hücre Nakli, MS Hastalığının Kaderini Değiştirebilir

Bilim insanları kök hücre nakli ile MS hastalığının tedavisinin yüz güldürücü sonuçlar sunduğunu ifade ettiler.

Tıp uzmanları kök hücre nakli ile MS tedavisi konusunda başarılı sonuçların alındığı çalışmalar yaptı. Brezilya ve İsveç gibi ülkelerde çeşitli yaş gruplarındaki MS hastalarının katılımıyla incelenen deneyler, hastaların bağışıklık sistemlerinin zayıflatılmasını sağladı. Daha sonra kök hücre nakli ile bağışıklık sistemlerinin toparlandığı görüldü.

Hastaların tamamında MS ve RRMS semptomları, hastalık ataklarında ve belirtilerinde iyileşme sağlayarak başarılı sonuçlar aldı.

52 Kişiden Birinde Olumsuz Sonuç Alındı

Katılımcılardan bir gruba kan yapıcı kök hücre nakli yapılarak bazılarına ilaç tedavisi uygulandı. Sadece bir hastanın tedavisi başarısız oldu ve diğerlerinin durumu olumlu değerlendirildi. İlaç tedavisi gören 50 kişiden 39’unun hastalığı nüksederken, kök hücre nakli yapanlarda gerileme kaydedildi. Ancak tedavi için maliyet 40 bin dolardan fazla bir paraya mal oluyor. MS hastalığında kök hücre tedavisi ülkemizde de henüz uygulanmadı çünkü maliyetler çok yüksek oluyor.

Avrupa Kan ve Kemik İliği Birliği Portekiz’in başkenti Lizbon’da yaptıkları toplantılarda raporu açıkladı. 52 katılımcıdan 51’inden başarılı sonuç alındı. Bu sonuç da hastaların umudunu arttırarak sevindirdi.

MS Hakkında

Vücudun kendi savunma sistemine saldırması anlamına gelen MS hastalığı, sinirlerin çevresindeki yalıtı maddenin zarar görmesine neden olur. Elektrik kablolarının çevresindeki miyelinin zarar görmesi elektriksel uyarıları iletmesine engel olmasına neden olur.

Bu da sinirlerin zarar görmesine neden oluyor ve kan, oksijen ve doku yapımında birçok sorunun ortaya çıkmasını sağlıyor. Serdar Ortaç’ın da muzdarip olduğu bu hastalığın tedavisi için kesin bir çözüm bulunmuyor. Birçok hastanın tedavisi için gereken çözümün bulunması haberini dört gözle beklediği günümüzde heyecan verci bu haber sevindirici etki yarattı.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu