Sağlık

Klinik İzole Sendromu MS Hastalığına Sebep Olur mu?

Multiple Skleroz

Klinik izole sendromu, Multiple Skleroz hastalığının ilk atağı olabilmektedir. Bu sendrom, beyin ve omurilikte oluşan mikropsuz iltihabi atağa denilmektedir. Bu sendromun ileriki dönemlerde MSoluşturma riski olduğu için hastanın sık sık takibinin yapılması son derece önemlidir. Özellikle beyin MR’ larının yılda bir kere tekrarlanması gerekmektedir. Tabiki her klinik izole sendromu bulunan bireyin MS hastası olacağına dair kesin bir yargı yoktur. Yalnızca risk daha yüksek olduğu için hastaların yakından takip edilmeleri gerekmektedir. Bu sendromun tedavisinde MS hastalığında olduğu gibi kısa süreli olarak damardan kortizon uygulayarak tedavi edilmeye çalışılır.

MS Hastalığı Kimlerde Sık Görülür?

MS Hastalığı Kimlerde Sık Görülür?

Multiple skleroz hastalığı özellikle genç erişkinlerde görülmektedir. İlk atak sıklıkla 25-35 yaş arasındaki bireylerde ortaya çıkar. 15 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük bireylerde bu hastalığın ortaya çıkması nadir olarak görülmüştür. Ayrıca sebebi bilinmese de MS hastalığının kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla 2 kat daha fazladır. Hatta son yapılan çalışmalarda bu oranın daha da arttığına dair bulgular elde edilmiştir.

MS Hastalığında Coğrafik Dağılım Önemli midir?

MS hastalığını coğrafik dağılım etkilemektedir. Kutuplara doğru gidildikçe MS hastalığının görülme sıklığı artmaktadır. MS hastalığının sık olarak görüldüğü yerler; Kanada, Kuzey Amerika, Avustralya, İsveç, Norveç ve İskandinav ülkeleridir. Asya, Afrika, Japonya gibi ülkelerde az rastlanmaktadır. İsrail’ de etnik özellikten dolayı sık olarak rastlanılmaktadır. Türkiye’ de ise MS hastalığı orta sıklıkta görülmektedir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu