Yaşam

Kaynar Su Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kaynar su teması ile oluşan yanık vakalarında yanığın tedavisi için ilk olarak yanığın durumu iyi değerlendirilmeli ve kaçıncı derece yanık olduğu konusunda fikir edinin. Artan ciddiyet durumları ve etkilerine göre birinci, ikinci ve üçüncü derece olarak sınıflandırılmış olan yanıklarda rengi hafif kırmızı ya da küçük kabarcıklı ağrı durumu fazla olan ise genel olarak birinci veya ikinci derece yanık olarak değerlendirilebilir.

Kaynar Su Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?
Kaynar Su Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak sanayi elektriği, kimyasal gaz ya da sıvı faktörü gibi daha farklı yangı türleri ile ortaya çıkabilen 3. derece yanık, kaynar su ile oluşması oldukça nadir görülen bir durumdur. Acil tıbbi tedavi görülen 3. derece yanıkların evde tedavisi mümkün değildir. Üçüncü derece yanıkta ağrı diğer durumlara göre çok daha azdır çünkü genellikle sinir uçları aşırı zarar görmüş olduğundan acı hissedilmez.

Kaynar Su Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?
Kaynar Su Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

Aşama Aşama Yanık Tedavisi

Birinci ve ikinci derece yanıkta yanık bölge, soğuk su gibi en yakın soğutma kaynağı ile soğutulmalıdır. Akan su ya da bir kap içindeki su aracılığı ile soğutulabilecek yanık bölge için buz ya da buzlu su kullanılmamalıdır ki bu uygulama yanık bölgeye daha çok zarar verebilir.

Yeteri miktarda soğutulması yapılan bölgeye ikinci aşama olarak gümüş sülfadiazin gibi antibiyotik içerikli merhemler sürülmelidir. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bu tür kremler, yara üzeride iyileştirmeyi hızlandıran koruyucu kapak oluşturmakla birlikte bakterileri de yaralı bölgeden uzak tutmayı sağlamakta. Birinci ve ikinci derece yanığın tedavisi için bir sonraki adımda ise yaralı bölgenin temiz bir bez ile sarılması gerekir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu