Yaşam

Kayısı Sirkesi Nasıl Yapılır?

Sirke türlerinden biri olan kayısı sirkesi nasıl yapılır? Kayısı sirkesi için malzemeler nelerdir? Sorunuzun yanıtını veriyoruz.

Kayısı sirkesi nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır için detayları sunarak sizin de evde kolayca yapabileceğiniz bir öneri sunuyoruz. Tüm bunları değerlendirmeniz durumunda, siz de hemen evinizde kolayca yapabilirsiniz. Pratik bir uygulama ile kısa süre içinde sirkenin tamamlanması ve hazır hale getirilmesi söz konusu olacaktır. İşte detaylar…

Kayısı Sirkesi İçin Gerekli Malzemeler

Kayısı sirkesinin yapımı için gerekli malzemeler neler olacak? Kayısı sirkesi için gerekli malzemeler arasında yer alan her malzemeyi temin etmeniz durumunda, kolayca yapmanız sağlanıyor olacak. Hemen siz de malzemeleri temin ederek yapım aşamasına geçebilirsiniz.

Malzemeler;

  • 1 kilogram olgunlaşmış kayısı
  • 4 litre soğuk su
  • 5 litrelik cam kavanoz
  • 1 yemek kaşığı olmak üzere kaya tuzu
  • 1 su bardağı dövülmüş kabak çekirdeği

Verilen malzemeler yapım öncesinde mutlaka temin edilmelidir. İstenen malzemelerin eksiksiz temin edilmesinden sonra yapım aşamasına geçebilirsiniz.

Kayısı Sirkesi Yapılışı

Malzemelerin temin edilmesinden sonra kayısı sirkesi yapılışı aşamasına geçeceksiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken kayısıların ezilmesi. Bunu elinizle yapmanız önerilir. 5 litrelik bir kavanozun içine atılacak şeklide kayısıları ezin. Ardından kayısıların üstüne 4 litre soğuk su ilave etmeniz gerekiyor. Bir su bardağı kabak çekirdeği de sonradan ilave edeceğiniz malzemedir. Sonrasında bir çay bardağı maya sirke eklemeniz yeterlidir. Tüm bu malzemelerin eklenmesinden sonra tahta kaşıkla olmak üzere karıştırmaya başlayın. Ardından da 1 yemek kaşığı kaya tuzu katın ve tekrar karıştırın. Yapım aşaması bu şeklide tamamlanacaktır.

Kayısı Sirkesi Yapmanın Püf Noktası

Kayısı sirkesinin yapım aşamasında püf noktası da var. Dikkat etmeniz gereken kayısıların taze ve olgun olmasıdır. Aynı zamanda eğer kışın bu sirke yapılacaksa gün kurusu kayısısı da kullanabilirsiniz. Metal kaşık sirkenin dengesini bozacağından kayısı sirkesi yapmanın püf noktası mutlaka tahta kaşık ile hareket etmektir. Aynı zamanda elle ezilmesi de bunun için önemlidir. Metal kullanılmaması önerilir. Tamamen bu aşamalar üzerinden yapım tamamlanacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu