Güzellik

Karma Cilt Temizliği

Yağlı ve kuru ciltlere olanla çok daha zor görünmekte olan karma cilt temizliği için doğru ürün kullanımı oldukça büyük bir önem teşkil etmekte. Yaygın kanı genellikle yüzünüzün yağlılık gösteren kısımları için farklı; kuruluk gösteren kısımları içinse yine farklı ürünler kullanmanız yönünde olsa da, bu oldukça yanlış ve külfetli bir uygulama olacaktır. Bu noktada cilt yapınızın özellikleri hakkında yeteli ölçüde bilgi sahibi olmalı ve nötrleme etkisi gösteren ürünler tercih etmelisiniz.

Karma Cilt Tipinin Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Çene, burun ve alın gibi bölgeler, cildin diğer kısımlarına oranla daha yağlı olarak görünmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için kesinlikle cildinizi sık sık yıkamayı tercih etmemelisiniz. Bu durum yağlı olan bölge için sorunu çözmeyeceği gibi, diğer kısımların kuruluğunun artmasına sebep olacaktır.
  • Cilt için uygulanacak temizlik, arındırma ve maske gibi işlemlerde aşırıya kaçmaktan sakınılmalı, ancak 24 saatte bir tekrarlanmalıdır.
  • Cildinizi durulamak için kullanacağınız su mutlaka ılık olmalıdır. Aşırı sıcaklıktaki su cildinizin yağlanmasını arttıracağı gibi, fazla soğuk bir su da kuruluğu üzerinde olumsuz etkiler doğuracaktır. Nötr bir sonuç alabilmek için ortalama bir sıcaklık tercih ediniz.
  • Yağlı cilt bölgelerinizdeki fazla yağın emilebilmesi için, yağ emici bantlardan edinin.
  • Yıkamak için cildinizi kesinlikle klasik sabunlarla temas ettirmeyin. Bu tip sabunlar cilt temizliği için kesinle uygun değildir. Bunun yerine karma ciltler için temizleyici ürünler kullanmalısınız.

Karma Cilt Temizliği İçin Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Karma cilt yapısındaki ciltlerin temizliği için mutlaka bu cilt tipi için üretilmiş olan jel normundaki ürünler tercih edilmeli ve uygulama sonrasında, ılık su desteği ile iyice durulanmalıdır. Bu işlemin ardından cildin T bölgesindeki aşırı yağlanmayı kontrol altına alırken aynı zamanda kuru bölgeleri için nem sağlayabilme özelliği bulunan su bazlı emisyonlar kullanılmalıdır. Ayrıca yine karma cilt problemleri açısından başı çeken, T bölgesinde oluşum gösteren parlama gibi olumsuzlukların önüne geçebilmek için, serum kontrol yapılı kremleri tercih etmelisiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu