Sağlık

Karın Çatlakları İçin Ne Yapılmalı

Çoğunlukla fazla kilo nedeni ile oluşan karın çatlakları için ne yapılmalı konusunda bilgi için hemen tıklayın! Karın çatlakları göbek deliğinin alt kısmında ve yan taraflarında meydana gelen pek de hoş olmayan görüntülerdir.

Genellikle fazla kilo alımları ile ortaya çıkmaya başlarlar. Bilhassa gebelik döneminde her bayanda meydana gelen bu çatlaklar doğumdan sonra da kilo verilmesi halinde bile varlığını yitirmezler. Bazı önlemler ile karın çatlaklarının oluşması engellenebileceği gibi bazı tedavi yöntemleri uygulanarak da oluşan karın çatlaklarının iyileşmesi sağlanabilir.

Karın Çatlakları Neden Olur

Vücudumuzda görmekten hoşlanmadığımız karın çatlakları neden olur  konusu bilinmesi ve uygun tedavi yönteminin bulunmasında önemlidir. Aşırı kilo alıp vermekten vücut derisinin açılması çatlaklara sebep olur. Gebelik döneminde bayanların karın bölgesinde rastlanılan genişlemeden dolayı karın çatlaklarının ortaya çıkması muhtemeldir.

Bu nedenlerle karın bölgesinin bağ dokusunda yırtılmalar meydana gelir. Bazı kişilerde bağ dokusunun esnek olması yırtılma yaşanmamasını ortaya çıkartır. Dirençsiz olan bağ dokusunda yırtılma yaşanması muhtemel olacaktır. Karın bölgesinde oluşan çatlaklara bir diğer sebepte genetik olarak adlandırılabilir. Eğer kişilerin annelerinde karın çatlakları rol oynuyor ise bu durum çocuklarında da görülebilir.

Karın Çatlakları İçin Ne YapılmalıKarın Çatlağı Tedavisi

Karın çatlakları yeni yeni görülmeye başlanıyor ise bazı egzersiz hareketleri ile bu çatlakların karında hızlıca yayılması durdurulur. Aynı zamanda kişiler beslenmelerine de dikkat etmelidirler. Fazla kilo alınmaması için yeterli ve dengeli beslenmek yağlı ve unlu mamüllerden uzak kalmak gerekir.

Gün içerisinde vücudun nem dengesinin korunması için karın çatlağı tedavisi uygulanmış olur. Eğer karın çatlakları zamanında önlenmemiş ve çatlaklar karın derin izlere neden olmuş ise bütçesi yönünden zengin olanlar karın çatlağı  ameliyatlarından yararlanabilirler. Bütçeniz açısından karın çatlağı ameliyatı geçirerek yeterliliğiniz bulunmuyor ise bazı merhemler ile bu çatlakların giderilmesi sağlanabilir.

Bitkisel yağlardan da yararlanılabilir. Kakao cilt çatlakları için tercih edilen bitkisel bir yağdır. Tatlı badem yağı ile masaj yapılabilir. Ozon yağı ile her duştan sonra karın bölgesine bir pamuk yardımı ile masaj yapılabilir. Aynı zamanda yine vücudun nem dengesini korumak için ıslak vücuda bebek yağı sürülebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu