Gebelik

Kan Sulandırıcı İğneler Düşüğü Engeller Mi?

Kan Sulandırıcı İğneler Düşüğü Engeller Mi? Hamilelik sürecinde hanımların karşılaştığı sağlık sorunlarından birisi de kanın pıhtılaşma eğilimidir. Bu süreçte azalan kan nedeniyle düşük riski artmaktadır.

Kan Sulandırıcı İğneler Düşüğü Engeller Mi? Hamilelik de kanın pıhtılaşma eğilimi gebelik sürecinde yaşanan sağlık sorunlarından birisidir. Bu nedenle kadınlar daha düzenli bir gebelik süreci geçirebilmek için kan sulandırıcı iğneler kullanmaktadırlar. Günümüzde birden fazla kadın kan sulandırıcı iğneleri hamilelik süreçlerinde yüksek oranlar da kullanmaya başlamıştır.

Özellikle tüp bebek yapmak isteyen ya da daha öncesinde düşük yapmış kadınlarda yüksek olasılıkla görülen bu sorun nedeniyle kadınlar bir sonraki hamilelik süreçlerinde düşük yapabilme niteliği daha artmış oluyor.  Bunların yanı sıra kadın doğum sonrasında da eğer kiloluysa, ileri düzeyde yaş sorunu varsa, doğum yapma yaşı belli bir yaşın üstündeyse, doğumunu sezaryen ile yaptırmışsa ve aynı zamanda çeşitli kriterler varsa o zaman bacaklarda doğum sonrasında pıhtı sorunu başlar.

Kan Sulandırıcı İğneler Nedir Neye Yarar?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler sürekli tekrarlanan düşükler nedeniyle bu hayallerinden vazgeçiyor. Bu çiftler doktora gittiklerinde bu sorunlarının aslında kan pıhtılaşmasından oluştuğunu görmektedirler. Özellikle hayatlarında hiç duymadıkları bazı test sonuçlarına göre aynı zamanda bunun aslında genetikten kaynaklı kalıtsal bir hastalık olduğunu da söyleyebiliriz.

Tüm bunlara bakarak çevresindeki çoğu kişi aslında gebelik sürecinde kan sulandırıcı iğnelerin kan pıhtılaşmasının önüne geçtiğini aynı zamanda aspirin gibi ilaçların vücuttaki kanı arttırdığı söylerler.

Kanın Pıhtılaşması ile Gebelik Süreci

Kanın pıhtılaşması ile gebelik süreci arasında büyük bir bağ vardır. Özellikle anne karnında bebek, annesine plasenta (eş) ile bağlıdır. Bebeğin beslenmesi ve kan alışverişi bu plasentadaki kılcal damarlarla gerçekleşir. Pıhtılaşma eğilimi sırasında hastalığı olanlar gebe kaldıklarında ise bu kılcal damarlarda çok küçük pıhtılar oluşmakta ve tıkanma yapmaktadır. Bu durum da bebeğin beslenmesini ayrıca gelişimini bozar ve sonunda da düşük gerçekleşir.

Kan Pıhtılaşmasının Önüne Nasıl Geçilir

Burada yapmanız gereken bu süreçte öncelikle en yakın sağlık kuruluşundan yardım almanız gerekir, burada yardım alabileceğiniz Hematolog bölümü yardımıyla bu süreçte ne yapmanız ve hangi ilaçlar kullanmanız gerektiği sizlere söylenecektir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu