Sağlık

Kalın Bağırsak Kanserinden Korunmanın 10 Yolu

Kalın Bağırsak Kanserinden Korunmanın 10 Yolu nedir? sorusu sıkça sorular arasında yer almaktadır. Bizde bu yazımızdan Kalın Bağırsak Kanserinden Korunmanın yollarını sizlerle paylaştık.

Kalın Bağırsak Kanserinden Korunmanın 10 Yolu nedir? Erkeklerin ve kadınların arasında oldukça yaygın olan kolon yani kalın bağırsak kanseri ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer almaktadır. Kalın bağırsak kanserinden korunmanın 7 yolu nelerdir? İşte cevabı…

Kalın bağırsak kanserinden korunmanın 10 yolu;

1) Posalı besinler tüketin

Posası bol olan besinler tüketmelisiniz. Tam tahıllı ekmek tüketmeye çalışmalısınız. Pişmiş sebze yemeği, kepekli pirinç ve kepekli makarna tüketmelisiniz. Haftada 2-3 kez kuru bakla tüketmelisiniz.

2) Meyve hayatınızda daha çok yer almalı

Yeterli miktarda meyve tüketmeli, her gün günde 2 veya 3 porsiyon meyve yemeye özen göstermelisiniz.

3) Sarımsak sofranızdan uzak kalmamalı

Sarımsağın bağırsak kanserinde etkili bir koruyuculuğa sahiptir. Sofranızdan eksik etmemeli oldukça fazla tüketmelisiniz.

4) Diyetiniz için kalsiyuma yer açın

Kalsiyum kolon kanserlerinde koruyucu ve önleyici etkiye sahiptir. Yetişkinler için 2 bardak süt ya da yoğurt, ergenlik dönemindeki çocuklar için günde 2 bardak süt ya da yoğurt ve peynir tüketimi yeteri miktarda olmalıdır.

5) Sigara ve alkolden uzak durmalısınız

Sigara kanser riskinde tetikleyici bir etkiye sahiptir. Tüketiminizi azaltmalı ya da hemen bırakmalısınız.

6) D Vitaminiz yeterli düzeyde mi?

D vitamini eksikliği olan kişilerde kolon kanseri sıkça görülmektedir. D vitamini düzeyinizi kontrol ettirmeli ve yeterli düzeyde ki seviyeye ulaşmasını sağlamalısınız.

7) İdeal kiloda mısınız?

Aşırı kilo yani obez olmak kolon kanseri olmanın sebeplerinden biridir. Sağlıklı beslenmeyi hayatınıza aktarmalı, ideal kilonuza ulaşmalısınız. Diyet programınızı hekiminizden yardım alarak başlamalısınız

8) Ayrıca salatalarınız renklendirebilirsiniz

Günde 2-3 porsiyon salata yiyerek sağlık bir vücuda sahip olabilirsiniz. Mevsim salatalarından tüketebilir, dilerseniz üzerine haşlanmış nohut, kuru fasulye, mısır, yarma ekleyebilirsiniz.

9) İşlenmiş et ürünlerinden uzak durun

İşlenmiş olan et ve et ürünlerinden uzak durmalısınız. Salam, sosis ve sucuk gibi nitrit içeriğine sahip olan besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Kanserojen madde taşıyan bu besinler kolon kanseri oluşumunu destekleyen besinlerdir.

10) Yeterli miktarda kırmız et tüketin

Kırmızı et tüketimi son yıllardaki tüketiminin artmasıyla kolon kanserinde de risklerde çoğalmaktadır. Kırmızı et tüketimi haftalık olarak 500 gramdan daha az olmalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu