Yaşam

Kabaran Kekin Çökmesini Önleyecek Püf Noktaları

Daha iyi tarifler ortaya koymak için kabaran kekin çökmesini önleyecek püf noktaları öğrenmek için tıklayın! Evlerde pişirdiğimiz kekler zaman zaman istediğimiz kıvamda olsa da çoğu zaman beklenilmeyen bir şekilde çökmelere neden olabiliyor.

Söz konusu kek olduğunda her zaman istenilen sonucun kabarıklığı yönünden deforme olmamasıdır. Alınan bazı önlemler neticesinde evlerde kendi emeğimiz ile pişirdiğimiz keklerin kabarık kalmasını sağlayabilir ve daha güzel sunumlar oluşturabiliriz.

Kek Nasıl Kabarır

Kekin kabarmasında önemli olan birkaç unsur bulunur. Kek nasıl kabarır sorusuna ilk olarak kek malzemelerinin ılık olması ile başlanması gerektiği cevabı verilmelidir. Süt, yoğurt gibi buzdolabında muhafaza edilen yiyecek ve içecekler kek yapımında kullanıldığında kullanımından 1 saat önce buzdolabından çıkartılması ve oda sıcaklığında bekletilmesi gerekir.

Bunun nedeni kekin kabarmasını sağlamaktır. Kek malzemeleri ılık olursa kekin daha kolay kabarması da sağlanmış olur. Aksi halde kek kabarmadan pişmiş olabilir. Elbette kek malzemelerinin ne kadar kullanılacaksa o ölçüde buzdolabından çıkartılması gerektiğinin önemi de unutulmamalıdır. Yoksa gereğinden fazla yoğurt veya süt heba olabilir.

Bir diğer önemli unsur unun kek karışımına gerektiği ölçüde katılmamasının ardından çırpma makinesi çırpılması yerine tahta kaşıkla karıştırılması gerektiğidir. Un çırpma makinesi ile çırpıldığında kek karışımı daha da sulanır ve kabarma aşamasında istenilen sonucu vermeyebilir.

Kabaran Kekin Çökmesini Önleyecek Püf NoktalarıKek Çökmemesi İçin

Tüm malzemelerin orantılı bir şekilde katılarak hazırlanan kek karışımı fırına sürüldükten sonra fırın yeterli ısı derecesine ayarlanmalıdır. Gereğinden fazla ısı keki yakar gereğinden az ısı ise kekin içinin hamur olmasına neden olabilir. Pişen kek çökmemesi için de fırının kapağının hemen açılmaması gerekir.

Fırın kapağı hemen açılıyor ise soğuk hava fırın içerisine hücum eder ve sıcak olan kek ısısı ile tepkimeye girerek kekin çökmesine sebebiyet verir. Bununla birlikte pişme aşamasında olan kekin fırın kapağında cam bulunuyor ise cam aracılığı iler kontrol edilmesi esas alınır.

Pişme esnasında yine fırın kapağını iki de bir açmamak gerekir. Bu iki unsura dikkat edildiğinde birbirinden güzel kek sonuçları ile karşılaşmanız mümkün!

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu