Güzellik

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemleri nelerdir? İstenmeyen tüylerden kurtulmak kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişinin mücadele ettiği durumlar arasında yer alır.

İstenmeyen tüylerde kurtulmak için uygulanabilecek çok sayıda yöntem vardır. Yapılan lazer uygulamalarına rağmen bazı kişilerde ince tüylerin varlığı devam eder. Bunlardan kalıcı olarak kurtulmak ya da var olan tüyleri azaltmak için doğal çözümler denenebilir. Buna alternatif olarak ileri teknolojik özelliklere sahip cihazlar ya da farklı kozmetik ürünler de kullanılabilir. Ancak yüz bölgesinde anormal seviyede kıllanma varsa bunun sebebi hormonlar ile alakalı olabileceğinden öncesinde doktora danışmakta fayda vardır. Tüy dökücü kremler yüz bölgesi için uygun olmayacağından yüz kıllarından kurtulmak için uzman desteği almak yararlı olacaktır.

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak İçin Öneriler

İstenmeyen tüylere karşı uygulanacak yöntemler arasında tüy dökücü kremler, sir ve ağdalar, iğneli epilasyon, lazer epilasyon gibi uygulamalar yer alır. Lazer epilasyon son dönemlerde sıklıkla tercih edilmekte olup pahalı olması nedeniyle herkes tarafından yaptırılamaz. Bu yöntem uzun vadede sonuç verir ve pahalı olmasıyla bilinir. İğneli epilasyon kıl köklerine küçük iğnelerin batırılmasıyla yapılır ve hem pahalı hem de uzun sürelidir. Az tüylü ve beyaz tenli kişilerde daha sık tercih edilir.

Ağda ya da sir ise yanak ve dudak bölgelerinde etkilidir. Yaklaşık iki üç hafta etkisini koruyan bu yöntemler koyu renkli kişilerde soluk ve kızarık bir görüntüye yol açabilir. Ancak çene bölgesindeki tüyler için tavsiye edilmez.

Evde İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemleri

Evde istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanabilecek doğal yöntemler vardır. Bu amaçla zerdeçal ve gül suyu, bal, limon ve şeker, patates ezmesi ve mercimek, limon, su ve şeker, yumurta ezmesi ve mısır, limon ve yulaf ezmesi, ponza taşı, şeker, yoğurt ve bal kullanılabilir. Ancak bu malzemelerden istenilen sonucu alabilmek için her birinin doğal ve organik olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle zerdeçal ve gül suyu karışımı hoş bir koku vermesi sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Bu karışım ilgili bölgeye sürülerek kuruyana kadar beklenir ve ardından ılık su ile durulanır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu