Sağlık

İnfertilite Tedavisi 

İnfertilite Tedavisi 

 

            İnfertilite, 1 yıllık periyotta normal yollardan çocuk sahibi olunamaması durumudur ve halk arasında kısırlık olarak bilinir. Bu durum ile karşılaşan çiftler gelişen tıbbi teknikler sayesinde farklıinfertilite tedavisi yolarıyla çocuk sahibi olabilmektedir. Hem erkek hem de kadın infertilitesi konusunda farklı yöntemler olduğu gibi aynı tekniklerde bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı çiftler doktora beraber başvurmalı ve soruna çözümü beraber aramalıdır. Her iki cinsinde kendine özgü üreme sistemleri olması nedeniyle hem hormonal hem de fiziksel farklar, aynı anda farklı tedaviler uygulanmasına da sebep olabilir.

Fiziksel İnfertilite Tedavisi

Erkek ve kadınlarda gebeliğin oluşamaması sorununun tespiti için çeşitli testler ve tahliller uygulanır. Bu tahlillere ek olarak bazı fiziksel muayeneler de yapılabilir. Sorunların belirlenmesi en uygun tedavinin uygulanması adına oldukça önemlidir. Erkeklerde bilinen en önemli fiziksel infertilite ve infertilite tedavisi cerrahi operasyonlardır. Özellikle dolaşım sistemi sorunlarından olan Varikosel, tedavi edilmediğinde normal yolardan baba olunmasına engel olmaktadır. Diğer bir fiziksel sorun ise sperm kanallarındaki tıkanıklık sorunlarıdır. Bu durumda da yeterli ya da kalitesi sperm atımı yapılamaz ve gebelik sağlanamaz.

Kadın infertilite tedavisi için fiziksel sorunlar daha karmaşıktır. Rahim ve rahim ağzı sorunları, yumurtalık sorunları ve tüplerdeki tıkanıklık sorunları doğrudan cerrahi operasyonlar ile giderilmeye çalışılır. Tüm bu sorunlar giderilemediğinde normal yolardan gebelik sağlanamayabilir. Yine üreme organlarında sık sık karşılaşılan miyom ve polip oluşumlarının da cerrahi olarak ortadan kaldırılması gerekebilir. İnfertilite için fiziksel olduğu kadar metabolik sorunlarda bulunur.

Hormonal İnfertilite Tedavisi

Hormonal İnfertilite Tedavisi

Kısırlık sorunlarının belirlenmesinde hormon testlerinin büyük önemi bulunur. Özellikle de kadın infertilite sorunlarının başında gelen yumurta problemlerinde hormonal düzenin büyük önemi bulunur. Bu durumda yumurtlama takibi ve ilaç ile hormonal tedaviler uygulanarak gebelik için uygun ortam sağlanabilir. Erkek kısırlığında sperm kalitesinin düşüklüğü ve yetersizliğine hormonal sorunlar doğrudan etki etmektedir. Bu gibi bir duruma rastlandığında kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de hormonal ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.

Diğer Tedaviler ve Gebelik

İlaç ve cerrahi yöntemler ile gebelik için uygun ortam sağlanamadığında aşılama ve tüp bebek uygulamaları devreye girmektedir. Aşılama erkek spermlerinin kalitesinin arttırılarak anne adayına enjektesi ile gebeliğin sağlanması, tüp bebek ise anne adayından alınan yumurtalar ve erkekten alınan spermlerin uygun kaliteye getirilerek suni olarak döllenmesi ile elde edilen gebeliktir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu