Sağlık

İnfertilite Nedir ?

İnfertilite Nedir ?

 

Son yıllarda, özellikle sık rastlanan bir problem haline gelen infertilite, çiftlerin çocuk sahibi olamama durumudur. Bu problemi yaşayan çiftlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır ve günümüzde her altı çiftten biri bu sorunu yaşamaktadır.

            İnfertilite nedir? Tanı olarak açıklamak gerekirse, bir yıldan uzun süredir çiftlerin korunmasız ve sağlıklı cinsel ilişkileri yaşamasına rağmen, çocuk sahibi olamamasıdır. Bu sorun uygun tedavilerle aşılabilmektedir, ancak uygun tedavinin yapılabilmesi için infertilite sebebinin bulunması gereklidir. Sorun eşlerden sadece birinde görülebileceği gibi, her ikisinde de görülebilir.

İnfertilite Sebepleri Nelerdir?

            İnfertilite sebepleri bir veya daha fazla olabilir. Kadınlarda görülen problemlerin başında, yumurtlamada düzensizlik, yumurta kalitesinin bozukluğu ve hiç yumurtlamama gelmektedir. bunun yanı sıra, tüpler hasar görmüş ve tıkalı ise gebelik olması mümkün olamaz. Ayrıca rahim içinde oluşmuş herhangi bir problemin olması da infertilite sebepleri arasındadır.

Erkeklerde ise başlıca problem, sperm kalitesinin ve sayısının yetersiz olması ile ilgilidir. Sperm üretiminde ve kalitesinde sorun olmayıp yumurtalıklardan çıkması ile ilgili bir sorun olması da, sebepler arasındadır.

İnfertilite Tanısı Nasıl Konur?

İnfertilite Tanısı Nasıl Konur?

            İnfertilite tanısının doğru bir şekilde konulabilmesi için, çiftlerin beraber doktora gitmeleri önemlidir. Öncelikle kadına jinekolojik ve ultrason muayenesi yapılır. Ayrıca hormon testleri, ovulasyon testi yapılarak ilaveten tüplerde herhangi bir yapışıklık olup olmadığı tespit edilmelidir.

Erkekler önce dış muayene edilerek, yumurtalıklarla ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilir ve sperm örneği alınır. Sperm sayısına ve kalitesine bakılır. Üretilen spermin kanallardan geçip geçemediği de bu sayede anlaşılacaktır. Bu tetkikler sonucu infertilite sebebi muhtemelen bulunacaktır. Ancak yapılan tetkikler sonucu sebebi bulunamayan vakalarda vardır. Bu durumda açıklanamayan kısırlık teşhisi konulur.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu