Sağlık

İleri Yaşta Kalça Kırığı Ölümcül Olabiliyor

 

İleri Yaşta Kalça Kırığı Ölümcül Olabiliyor

Yapılan araştırmalara göre kalçası kırılan yaşlı hastaların ortalama üçte birinde kırığı takip eden ilk bir sene içinde ölümler gerçekleşmektedir. Batı toplumlarında 65 yaşının üzerinde olan kişilerin beşte birinde hayat boyu süren kalça kırıkları tespit edilmiştir. Kalça kırıklarının tedavisi ise cerrahi müdahale olmaktadır.

Kalça Kırıklarını Nasıl Önleriz?

Bazı yaşlı insanlar düşmemek için dışarıya çıkmamaktadır. Bu son derece yanlış bir davranıştır. Hareketsiz kalan iskelet sistemi iyice zayıflayarak aslında kırıklara uygun bir ortam hazırlamaktadır. Kalça kırıklarını önlemek için alınması gereken tedbirleri şu şekilde özetleyebiliriz.

Evde Alınabilecek Tedbirler

Yaşlılarda kalça kırıkları genelde evde veya dışarıda dengenin kaybedilerek düşme sonucunda meydana gelmektedir. Evde düşmeyi engellemek için halı parçaları, kapı eşikleri, bağlantı kabloları evin ortasından kaldırılmalı, halılar sabitlenmeli, banyoya kaymayan ürünler serilmeli, kayma riski olan yerlere tutamaklar konularak aydınlatmaların iyi seviyede yapılmasına çalışılmalıdır.

Özel şortlar

Özellikle sık düşen yaşlı insanlar için tasarlanmış bu şortlar kalça yanlarında olan koruyucu yastıkları sayesinde düşen insanların incinmesini önleyerek kalça kırığı vakalarını azaltmada yardımcı olmaktadır.

Cep telefonu veya düdük

Cep telefonu veya düdükler evde yalnız yaşayan yaşlı bireylerin kurtarıcısı olmaktadır. Yaşlı kişiler evde başlarına bir şey geldiklerinde çevrelerindekilere bu aletler sayesinde haber verebilmektedirler.

Baston:

Yaşlı insanların bir kısmı baston kullanmak istemez. Ancak baston kullanımı pek çok kazayı önleyen ve halen işe yarayan bir yöntemdir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu