Gebelik

Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar ve Risk Faktörleri: Hamilelikte Kalp ve Dolaşım Hastalıkları

Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar ve Risk Faktörleri

 

 

Hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleri bakımından, hamilelikte kalp ve dolaşım hastalıkları oldukça ciddi bir durumdur. Kalp hastalıklarının tümü, annelik için hazırlanan kadınları sıkıntıya sokmaktadır. Zaten kalp hastalığı ile mücadele veren anne adayı, aynı anda gebelik için de büyük sıkıntılara katlanmak zorundadır.  Modern tıp, ileri derece kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına sahip kadınların gebeliğine izin vermemekte ve riskin, hem anne adayı hem de bebek için olduğunu belirtmektedir.

 

 

 

 

hamilelikte kalp ve dolaşım hastalıkları

Gebelikte Kalp ve Dolaşım

Gebelik ile zaten sağlıksız olan anne adaylarının kalp ve dolaşım sisteminde ciddi değişiklikler yaşanmaktadır. Kalp ritmi yaklaşık olarak %5-7 seviyesinde artar ve kalbin yükü artık her ay ilerleyen gebelikle birlikte artarak devam eder. Kalbin artan yükü ile birlikte kan basıncındaki düşüş ortalamacivarındadır. Ayrıca hamilelikte kalp ve dolaşım hastalıkları bakımından tehlikeli sayılan ve gebelikteki hormonal değişimlerden ötürü, damar yapılarında zayıflama görülür. Tüm bu değişimler sonucunda kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına sahip anne adaylarının, tıbbi olarak gebeliğe hazırlanması gerekir. Sıkı doktor kontrolleri ve ciddi tedbirler ile gebelik kalp düzenine alışan anne adayı, doğum sonrasındaki sıkıntılara da alışmak zorundadır.

Gebelik Öncesi Hazırlık

Gebelik Öncesi Hazırlık

            Gebelik öncesi planlamalar, riskleri azaltmak için önemlidir. Ayrıca hamilelikte kalp ve dolaşım hastalıklarıile mücadele edenler için, yeterli psikolojik destek ve gebeliğin ertelenmesi konusunda tıbbi destek şarttır. Özellikle ileri derecede kalp yetmezliği olan kadınlarda, gebelik riski ölümcüldür. Yine kalp sorunları sebebiyle nefes darlığı problemi olanlarda da aynı durum geçerlidir. Kısa ve etkili tedaviler, cerrahi operasyonlar ile düzelebilecek hastalıklar da ise gebeliğin sağlık durumuna göre ertelenmesi sağlanmalıdır.

Hasta Kalp ile Gebelik

            Kalp hastalığına sahip olan kadınlar için, gebelik bir engel değildir. Ancak öncelikle hastalığın tedavi edilmesi ya da doğru ilaç tedavileri ile kontrol altına alınması gerekir. Bu sayede gebelik sürecinde oluşabilecek komplikasyonlardan, hem anne hem de bebek korunmuş olur. Doğum sonrasındaki risklerin de detaylı şekilde bilinmesi ve gerekiyor ise hastane ortamında kontrol ve tedavilerin devam etmesi doğru yaklaşım olacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu