Gebelik

Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar ve Risk Faktörleri: Hamilelikte Epilepsi

Hamilelikte Epilepsi

Hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleri arasında, hem anne adayını hem de bebeği tehlikeye sokan durumlardan birisi epilepsidir. Epilepsi halk arasında sara olarak tanınır. Beyindeki sinir uçlarının elektriksel olarak anormal bir şekilde uyarılmasından dolayı oluşan, istem dışı kasılmalar ve geçici şuur kaybı durumudur. Hamilelikte epilepsi ile yaşamak durumunda olan anne adaylarını en fazla tehlikeye sokan durum, artan sara nöbetleridir. Ayrıca gebelik sürecinin tamamlanması ile yüksek oranda anomali doğumlar görülebilmektedir. Normal anne adaylarında anomali doğumlar yaklaşık olarak %3 civarındayken, epileptik anne adaylarında bu oran %7’yi aşmaktadır. Orandaki bu artışın sebebi olarak, hastalığın kendisi değil, kullanılan ilaçlar hedeftedir.

Epilepsi ile Gebelik Süreci ve Riskler 

Hamilelikte epilepsi

 Hamilelikte epilepsi sorununu yaşayan anne adaylarının, süreç boyunca çok dikkat etmeleri gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Tüm alınan tedbirler, nöbetlerin artışını engellemek içindir. Uykusuzluk, açlık, yorgunluk gibi durumlar epilepsi nöbetlerinde artışa sebep olabilir. Ayrıca folik asit bakımından takviyede önemlidir. Doktor kontrollerine önem verilmeli, doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanılmamalıdır. Epileptik anneler sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirler. Ayrıntılı ultrason ve anomalik taramalar ile bu sağlanabilir. Epileptik annelerin dünyaya getirdikleri bebeklerde en fazla görülen anomaliler, yarık dudak ve damak, bebekte gelişim geriliği, zeka geriliği ve bebekte epilepsi hastalığının olmasıdır.

Hamilelikte epilepsi ile yaşamak zorunda olan anne adaylarını, asidoz durumu, aritmi gibi sorunların yaşanması beklenebilir. Preeklamps ve sezaryen doğum ihtimali oldukça yüksektir. Nöbetlerinde %20’lik artış söz konusu olabilir. Nöbetlere karşı kullanılan ilaçlar anomali riski taşır, ancak ilaçların kullanılmaması anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokar. Bu tür gebeliklerde, anne adayı hem jinekolog hem de nörolog ile ortaklaşa yürütülen bir tedavi sürecinde

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu