Gebelik

Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar Ve Risk Faktörleri: Enfeksiyon Hastalıkları

Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar Ve Risk Faktörleri

Çok sayıda hastalık enfeksiyon hastalıkları dahilindedir. Çeşitli parazitler, bakteriler ve virüslerin yol açtığı hastalıkların bir kısmı, hamilelikte risk yaratabilecek hastalıklardır. Örneğin solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, ishal, nezle ve grip çok şiddetli olmadığı süreceHamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar Ve Risk Faktörleriarasında olsa da, bebeğe ciddi zararlar vermez.

Fakat, özellikle bazı enfeksiyonlar söz konusu olduğunda, bebeğe ciddi zararlar verebileceği bilinmelidir. Toxoplazma, kızamıkçık, listeria, CMV enfeksiyonları, hamilelik dışında yaşandığında kişi için hayati bir tehlike oluşturmasa da, hamilelik sırasında geçirilmesi, bebeğe ciddi hasarlar verebilir. Anomali bebek doğumları, anne karnında ölüm ve düşük yaşama risk oranı, bu gibi enfeksiyon hastalıklarında, neredeyse %50 oranında artmaktadır.

 

Hamilelikte Enfeksiyon Hastalıklarından Korunma Yolları

 

Hamilelikte Enfeksiyon Hastalıklarından Korunma Yolları

Hamilelikte alabileceğimiz bazı basit tedbirler sayesinde, enfeksiyon hastalıkları kapma riskimizi düşürmemiz mümkündür.

– Hijyene dikkat etmek ve sık aralıklarla el yıkamak.

– Toplu alanlarda, başkalarının dokunduğu yerlere dokunmamaya özen göstermek.

– Enfeksiyon kapma riski bulunan yerlere gitmemek.

– Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı önlem almak.

– İyi yıkanmış sebze ve meyve tüketmek.

– Çiğ veya az pişmiş et ürünleri tüketmemek.

 

 

Hamilelikte Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri

Hamilelikte Enfeksiyon Hastalıkları Belirtileri

Bazı enfeksiyon hastalıkları, hamilelik sırasında hiçbir belirti vermeden, ancak tetkikler sırasında tesadüfen tespit edilebilir. Bunun yanı sıra halsizlik, yüksek ateş, bulantı ve kusma gibi semptomlar var ise, bu durum muhtemelen enfeksiyon belirtisidir. Vakit kaybetmeden anne adayının doktor kontrolüne alınması gereklidir.

Hamilelikte Enfeksiyon Hastalıkları Tedavisi

Enfeksiyon hastalıkları tedavide en önemli kriter, hastalığın bebeğe zarar verme derecesidir. Bazı durumlarda yarar, zarar ilişkisi göz önünde bulundurularak, antibiyotik, ateş düşürücü ve ağrı kesici kullanılabilir. Bu süreçte anne adayının sürekli doktor kontrolünde olması, bebeğin sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu