Gebelik

Hamilelikte Depresyon ve Psikolojik Sorunlar

Hamilelikte Depresyon ve Psikolojik Sorunlar

Gebe kadınların %20’sinde görülmek de olan depresyon gibi psikolojik sorunlar, aileyi ciddi anlamda yıpratmaktadır. Aynı zamanda anne adayını da yıpratmakta.  Depresyon ile beraber oluşacak psikolojik sorunlar, gebeliğin ilk 3 ayında ortaya çıkmakta olup duygusal dalgalanmalar nedeni ile ortaya çıkan mutsuzluklar olmuştur. Bu sorunlar gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bu psikolojik sorunların yaşandığı dönemler geride kalabilmektedirler.

 Gebelik döneminde depresyon teşhisi koymak gerçek anlamda güçtür. Bunun için kadınların yaklaşık 1/5’i gebelik dönemlerinde depresyon belirtileri göstermektedir.  Bu sorunlar gebelik halinde oluşan hormonsal değişimlerin sonucu olarak da yorumlanabilmektedir.

Depresyon teşhisi gebelik halinde teşhisi zor bir olay olsa da, tedavi edilebilen bir hastalıktır.  Ama ilk fark edilmesi halinde destek aranması gerekmektedir. Hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından önemlidir.

Hamilelik Depresyonu Bebeğe Zarar Verir Mi?

Her açıdan verebilir. Tedavi edilmeyen depresyon halinde olan gebe anne adayları,  hem kendisi için hem de çocuk için ciddi sorunlar çıkmasına neden olabilir. Onun için bu hastalığın fark edilmesi halinde ciddi bir destek alınmasında fayda vardır.  Bazı anne adaları depresyon halinde, alkol ve sigara ciddi anlamda tüketmektedirler. Bunu zararı kendisine olduğu kadar bebek içinde önemli sorunların oluşmasına neden olabilir.  Depresyonda olan gebe anne adayları, intihara kalkışabilir alkol ve sigara tüketimlerini iki katına çıkarabilmektedirler.

Bu açıdan hamilelik depresyonu tedavi edilmez ise ciddi anlamda sorunlar meydana getirebilmektedir. Bu sorunların oluşmaması için psikolojik destek alınmasında ciddi fayda vardır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu