Sağlık

GÖZ ÇİZDİRME NEDİR?

 

GÖZ ÇİZDİRME NEDİR?

 

Göz çizdirme denilince yabancı gelen bu ifade aslında günlük hayatındaki kullanımıyla lazer göz ameliyatıdır. Ameliyat denilince insanlar ister istemez çekinir. Bu durumun sebebi ameliyat esnasında ve sonrasında ağrıya, acıya maruz kalma düşüncesidir. Fakat bu düşünceden dolayı tedaviden uzak kalmanın, sağlığı korkulara değişmenin gereksiz bir kaygı olduğunu günümüz teknolojisinin desteği ve uzman doktorların kısa süreli ameliyatlarının başarısı göstermektedir. Kaldı ki göz çizdirme ameliyatından sonra ağrı, sızı söz konusu değildir.

Peki Göz çizdirme nedir?  Neden yapılır?  Bu ameliyat özellikle miyop, astigmat, hipermetrop gibi rahatsızlıkları olan hastaların tercih edebileceği bir yöntemdir. Gözlüklerinden kurtulmayı dünyayı çıplak gözle bulanıklık olmadan görmek isteyenlerin tercih edebileceği bir ameliyattır. Dünyada ve ülkemizde göz çizdirme ameliyatının farklı yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin sizler için uygun olup olmadığını araştıran uzman doktorlar eşliğinde gelişen teknolojinin de güvencesiyle göz rahatsızlıklarınızdan uzak yeni bir dünya için adım atabilirsiniz. Bu tedavi ile ilk başlarda miyop tedavisinde ciddi başarılar elde edilirken, sonrasında astigmat ve hipermetrop için de başarılı sonuçlar elde edildi.

Resmi rakamlara göre Türkiye’de yüzde 15-20 oranında miyop, astigmat bulunmaktadır. Geliştirilen teknoloji aygıtı Türkiye’de hafife alınamayacak derecede olan miyop, astigmat ve hipermetroplar için umut vericidir. Göz çizdirme uzun zamandan beri uygulanan bir yöntemdir. Türkiye’de bu ameliyatı defalarca uygulamış uzman doktorlar bulunmaktadır.  Hemen hemen çoğu merkezde bu ameliyat uygulanmış. Fakat bu yöntem her isteyene yapılamamaktadır. Göz çizdirme yaptırmadan önce bu ameliyatın kendiniz için uygun olup olmadığını söylediğinizi duyar gibiyim. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra yaş da önemli bir husus olmaktadır. 18 yaşından sonra göz değişimin durmasını beklemek tercih edilmektedir. Uzman doktorlar eşliğinde bu ameliyatın göz yapınıza uygun olup olmadığına dair gerekli araştırma ve muayeneler yapılır. 18 yaşından büyük iseniz göz çizdirme tedavisi için karar verilir. Bundan sonrası hastanın kararına bırakılır. Orta yaş üstü hastalar için ise kesin çözüm değildir. 45 yaş üstü için göz çizdirme ameliyatından sonra uzağı görme sorunu ciddi anlamda ortadan kalkarken yakın gözlükleri kullanmaya devam etmek zorunda kalınabilir. Ayrıca hamilelerin bu ameliyatı yaptırması sakıncalıdır.

Göz çizdirme tedavisi hakkında yapılan araştırmalardan bu ameliyatın uygulandığı kişilerde başarılara ulaşıldığını gösteriyor. Son olarak lazer operasyonu 25-30 saniye sürdüğünü belirtmek isterim. Ameliyat sonrası hastanede kalmanıza gerek kalmadan evinize gidebilirsiniz.

Tüm bu veriler ve başarılı sonuçlar ortadayken sağlığınız için kaygıdan ve korkulardan sıyrılıp doğru kararlar alarak adım atın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu