Gebelik

Gebelikte Baş Ağrıları ve Gebelik Toksemisi

 

Gebelikte Baş Ağrıları ve Gebelik Toksemisi

Kadınların kritik ve özel bir çağı olan gebeliğin sağlıklı atlatılması bebeğin normal  gelişimi için oldukça önemlidir. Gebelikte annenin sağlığı ve gebelik döneminde kendine gösterdiği özen, hamilelik sonrası anne sağlığı ile beraber bebeğin yaşamını  da doğru oranda etkilemektedir.
Rahat ve normal şartlarda gebelik yaşamak, gebelik sürecinde her an mümkün olamamaktadır. Çünkü  gebelik, beraberinde kadının hormonal değişimine paralel bir takım fiziki sıkıntıları da getirir. Bu sıkıntılar içinde baş ağrıları, ilk akla gelenler arasındadır.
Gebelikte baş  ağrısı neden olmaktadır? Gebelik sürecinde baş ağrısı için neler yapılabilir?
Gebelik sürecinde, bedenin yen, düzenine uyum sağlama aşamasında hamileliğin ilk zamanlarında baş ağrıları, hormonal değişikliklere paralel olarak gelişmektedir. Bu tür hafif baş ağrıları, istirahatle kolay iyileşmektedir. Bunu yanında gebeliğin ilerleyen safhalarında anne adaylarının streslerine bağlı şekilde baş ağrıları gelişebilmekte ayrıca baş ağrıları yorgunluk, uyku düzeninde bozulma gibi sorunlara da bağlı olabilmektedir.
Hamilelik sürecinde meydana gelen baş ağrıları migren kökenli de olabilmektedir. Kronik migreni olan ya da migren atakları yaşamış bulunan anne adaylarının kendilerini hava akımlarından korumaları, kafein gibi migreni tetikleyen uyarıcılardan uzak durmaları, yorgunluk ya da uykusuzluk gibi faktörlerden mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Migren atakları karşısında anne adayı, paniğe kapılmamalı ancak eğer kullanıyorsa migren ilaçlarını da doktor kontrolü olmaksızın almaktan kaçınmalı, mümkünse yarım görme, ensede dolgunluk hissi gibi migren atağının ipuçlarını alır almaz bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Migren atağı tetikleyen anne adayının sağlık kurumuna gitme şansı yoksa, karanlık ve sakin bir ortamda istirahate çekilmeli, sakin kalmaya çalışmalı ve asla doktoruna danışmadan ilaç kullanmamalıdır.

 Gebelik ya da Hamilelikte Toksemisi
Gebelik toksemisi dediğimiz durum, hamilelik sürecinde aniden ortaya çıkan ve başta eller olmak üzere bedende şişkinliklerin eşlik ettiği sert bağ ağrıları, tansiyon yükselmesi gibi belirtilerle kendini ele veren ciddi bir hastalıktır. Genellikle lohusalık döneminde görülmekle beraber gebeliğin son üç ayı toksemi için riskli bir zaman dilimidir. Dayanılmaz ağrılar, gebede görme kusurlarına da yol açabilmektedir. Gebelik toksemisi ciddi bir sorun olacağından, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna baş vurmak gereklidir.
Gebelik toksemisi, tansiyon yükselmesiyle beraber ciddi ödeme yol açar. Gebede vücut ağırlığı artışı, ödem nedeniyle kısa sürede çok fazla olabilmektedir. Nedeni  henüz tam olarak açıklanamayan  gebelik toksemisinin tedavisi diyetten, hastanın hastanede gözetim altında tutulmasına dek uzanmaktadır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu