Gebelik

GEBELİK VE GEBELİK SÜRESİNCE SİGARA KULLANIMI YAZI DİZİSİ-5

GEBELİK VE GEBELİK SÜRESİNCE SİGARA KULLANIMI

Gebelik süresince sigara tüketimini sonlandırma yollarını başlıklar ile sıralarsak;

1. Sigara tüketiminin bırakılmasının motive edilmesi: Bunun için hastaya sigara tüketiminin bırakılmasının önemi ve sigaranın riskleri kapsamlı bir şekilde anlatılmalı, gebenin sigarayı bırakması ile elde edeceği ekonomik kazançlar anlatılmalı ve de gerekirse gebe belirli aralıklarla kliniğe çağrılmalıdır.
2. Bupropion SR (Zyban)Benzeri İlaç Kullanımı:  Bupropion isimli ilacın kullanımı uzun dönemde sigara bırakma oranını 2 kat artırmaktadır. Tek başına kullanılmasının yanı sıra nikotin replasman ile gelişen tedavi yöntemi (yapıştırma, sakız, sprey gibi) ile birlikte kullanılabilir özelliktedir.
3. Nikotin Replasman Tedavisinin Uygulanması: Bu tedavi yönteminin uygulanabilmesi için yapıştırma, sakız, solunum yolu ya da burun spreyi şeklinde alınması gerekmektedir. Nikotin yapıştırma bantları sigarayı bırakma oranını yaklaşık olarak 2 kat düzeyinde arttırmaktadır. Yine bu yönde yapılan çalışmalarda nikotin sakızlarının sigarayı bırakma oranını %30 ile 80 oranlarında artırdığı gösterilmiştir. Burun spreyi kullanımının en önemli avantajı ise sigarayı bırakma yönündeki belirtileri hızlı bir şekilde hafifletmesi ve kilo alımının daha geç görülmesidir. Sonuç olarak kişi beslenmesine dikkat etmez ise kilo alımını önlememesinin yanı sıra daha geç ortaya çıkmasını sağlamaktadır.
4. Diğer tedavi yöntemleri : Bu yöntemler daha az kullanılmakla birlikte Klonidin ya da Nortriptilin gibi ilaçlar da sigarayı bırakmak için kullanılabilir özelliktedir.
5. Bilişsel ve Davranışçı Tedavi Yöntemleri: Öncellikle sigara isteği uyandıran durumlarda sigara içilmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Gerekirse içilmiş olan sigara sayısı tek tek kaydedilmeli ve sigaranın zararları her defasında gebe hastaya detaylıca anımsatılmalıdır. Sigara içilmesini teşvik eden nedenler ile birlikte çevresel etkenler de mümkün olduğunca azaltılmalı ve hastanın sigara içmediği dönemdeki psikolojik etkilerini nasıl korunabileceği konusunda kapsamlı bir bilgi verilmelidir. Sigara bırakma konusunda belirli bir gün saptanmalı ve de gerekli görülüyor ise kilo alımının önüne geçmek ve motive olmak için bir egzersiz programına başlanmalıdır.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu